Realitní trh se po letech nepřetržitého růstu loni dočkal ochlazení. Na vině jsou vysoké úrokové sazby a horší dostupnost hypoték. Historických objektů a památek se ale tato situace dotkla jen minimálně. Vzhledem k vysokým cenám stavebních materiálů i nedostatku pracovních sil je ale větší zájem o historické budovy po renovaci. Poptávku zaznamenávají sice i zajímavé objekty před rekonstrukcí, s tou ale majitelé vyčkávají.
Podle odborníků je v kategorii historických objektů i přes vysoké ceny těchto nemovitostí mnohem větší úspěšnost prodeje než u ostatních segmentů realitního trhu. Ti, co si takovou nemovitost pořídí, ovšem s opravami vyčkávají. Majitelé především čekají, že se vyplní prognózy ekonomů a situace ve stavebnictví se do zhruba dvou let stabilizuje.
„Koncem loňského léta vzhledem k enormnímu zdražení energií a vysoké inflaci všichni očekávali nárůst luxusních nabídek na realitním trhu, což se ale nenastalo. Negativní ekonomické jevy ani nezpůsobily pokles cen těchto nemovitostí. V současné době tak stále cítíme nedostatek kvalitních nemovitostí na trhu vzhledem k poptávce. Přitom je patrný nárůst zájmu, a to především po výjimečných objektech na prestižních adresách,“ komentuje expertka na historické nemovitosti realitní kanceláře Luxent – Exclusive Properties Lenka Munter.
Ceny historických nemovitostí před rekonstrukcí se dnes pohybují v řádech do 20 mil. Kč. Spíš než na velikosti stavby záleží na lokalitě. Rozhoduje dojezdová vzdálenost do větších měst, či na hranice státu. Roli hraje také okolní krajina či velikost přilehlého pozemku. V neposlední řadě se pak zájemci zajímají o historické prvky, interiéry a minulost objektu.
Investoři také předem uvažují o využití nemovitosti. Ne vždy chtějí památku koupit pouze pro soukromé účely. Rozhoduje proto také hospodárnost a udržitelnost ve spojení s komerčním využitím.
Jednou z novinek v hledáčku realitní kanceláře Luxent – Exclusive Properties je například barokní zámek ve městě Mirošov u Rokycan. Celý areál je nemovitou kulturní památkou. Severní původní renesanční křídlo jednopatrové budovy prošlo před dvěma roky rekonstrukcí, hlavní barokní stavba o něco dříve. Na pozemku stojí další tři poměrně zachovalé historické objekty. V komplexu se nachází také novostavba se dvěma byty a garáží.
Dalším unikátem je pak památkově chráněná středověká tvrz z 15. století s barokní sýpkou z 18. století, rybníkem a pozemkem v Jistebnici na Táborsku.
Historické objekty se dají najít také přímo v centru Prahy. Na Malé Straně nedaleko Čertovky je k mání původně renesanční, následně barokně upravený a posléze klasicistně stylizovaný dům. Stojí na místě někdejší Lazarovské zahrady.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Bydlení na zámku? Proč ne! Některé historické budovy jsou levnější než byt v Praze
Ceny nemovitostí stále rostou. Byty či rodinné domy jsou dražší a dražší, to ale rozhodně neplatí o některých historických budovách. Co se týká zámků před rekonstrukcí, tady realitní kanceláře zaznamenávají zcela opačný trend.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Petřínská rozhledna se stala jubilejní 100. stavbou pořadu Skryté poklady architektury
Historik architektury Zdeněk Lukeš vás pravidelně provází na TV Architect architektonickými poklady České republiky. Od mostů přes impozantní budovy po všechna zákoutí Pražského hradu. Jedná se o místa, okolo kterých chodíme dnes a denně a mnohdy o jejich historii a architektuře téměř nic nevíme. První díl pořadu Skryté poklady architektury byl odvysílán před 5 lety a nyní s vámi můžeme oslavit jubilejní 100. díl. Ten je věnován Petřínské rozhledně, jedné z neodmyslitelných dominant Prahy.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Proměny Pražského hradu za jednotlivých prezidentů. Co chystá Petr Pavel?
Pražský hrad, který slouží jako sídlo českých prezidentů, je zároveň také jedním z největších hradních komplexů na světě. Od dob T.G. Masaryka se na podobě hradu podílelo také několik významných architektů. Zásadní zásahy se dozajista připisují Jože Plečnikovi. S hradní architekturou jsou spojena ale i další významná jména a už i nově zvolený prezident Petr Pavel naznačil, kdo bude tím, kdo se na další podobě hradního sídla bude podílet.