Období bund a svetrů je za dveřmi, zařiďte si šatnu, kde se vaše oblečení nebude mačkat
Přichází podzim a většina žen dá za pravdu, že šatny a skříně opět zaplní objemné oblečení, které zimovalo ve vakuových pytlích. Málokdo má to štěstí, že má doma samostatnou místnost vymezenou jen pro ukládaní oblečení. Pokud se už teď děsíte, jak zorganizovat před podzimem a zimou vaše skříně, máme pro vás několik užitečných rad.
Především záleží na tom, kolik místa máte k dispozici. Ať už máte prostornou šatnu, či pouze klasickou šatní skříň, platí zde některé společné zásady. Uspořádání by mělo vycházet především z vašich potřeb.
Vrchní police využijte na skladování ložního prádla či sezónních potřeb. Do prostoru mezi výškou očí a pasu, zhruba mezi 70 a 150 cm ukládejte oblečení pro denní potřebu, jako jsou trika, oblíbené svetry, košile a kalhoty pro běžné nošení. Dolní část skříně je vhodná pro těžké předměty. Dejte sem krabice, kabelky, tašky a boty.
Vždy se snažte oddělit věci na doma od věcí na ven. Domácí věci můžete složit do hromádek, protože se mohou lehce pomačkat. Věci na běžné nošení pak raději pověste. Šatní tyč ať už ve skříni či v šatně by měla být ve výšce 150-180 cm. Ramínka tak budou snadno přístupné a oblečení na nich se nebude mačkat. Šatní tyč by také měla být rozdělená do patřičných zón podle typu oblečení. Na ramínka není vhodné věšet oděvy z vlny, svetry, čepice a šály. Kvůli své váze by totiž mohly ztratit tvar a vytahat se.
Pokud chcete, aby vaše oblečení bylo stále svěží a nepomačkané, vyberte pro své kousky vhodná ramínka. Snad na každý typ oblečení totiž existuje správné ramínko. Ideální je, aby ramínka odpovídala velikosti a typu oblečení. Pro malé prostory se pak doporučují ramínka patrová.
Spodní prádlo uložte do nějaké zásuvky či boxu, nejlépe s vnitřním organizérem.
V poslední době je oblíbené třídění věcí podle Marie Kondo. Jedná o systém šuplíků, boxů či krabic, kde jsou věci systematicky uložené a lépe se třídí a udržují.
KonMari metoda
Hlavní podstata spočívá ve vytřídění věcí, které vám nepřinášejí radost a v organizaci věcí podle kategorií. Tato metoda se týká třídění celé domácnosti, ale nejvíc práce je vždy s oblečením, které zabírá spoustu prostoru. Touto metodou vytvoříte v domácnosti prostor minimalismu a zbavíte se zmatku v domácnosti. Připravte se ale na to, že to bude chtít hodně sebezapření. Celý systém je založen na ukládaní věcí dle druhu do různách boxů a vytváření podkategorií, aby jste váš oblíbený kousek snáze našli. Metoda je založena i na atipickém skládání věcí. Oblečení se uklá nastojato jako knihy v knihovně. Cílem je, aby jednotlivé kusy byly vidět na první pohled.
Ať už máte šatnu či skříň, nezapomeňte tyto prostory pravidelně větrat a uklízet. Nezapomeňte také na kvalitní osvětlení a pamatujte na to, že méně znamená mnohdy více.
Psali jsme také:
- Čisté linie, přírodní dekorace a útulné detaily. Seznamte se s Japandi stylem
- Skandinávský interiér je oblíbený pro svou čistotu a jednoduchost. Inspirujte se, jak si jej zařídit u vás doma
- Zařiďte si interiér v souladu s wabi-sabi a dodejte tak vašemu domovu útulnost
- BOHO styl vás ohromí svou otevřeností, kde neexistují hranice
- Industriální interiér nabízí velký otevřený prostor inspirovaný výrobní halou
- Interiér štěstí aneb jak si zařídit interiér podle Feng Shui
- Staňte se milovníky eklektického stylu
- Přečkejte zimu v pohodlí, zařiďte si hygge interiér