Atypický rodinný dům vznikl ve vilové čtvrti v Lanškrouně. Nahradil starý řadový dvoupodlažní dům. Objekt poznáte především podle průsvitné garáže, to ale není jediné, čím stavba zaujme. Tato novostavba vznikla v ateliéru Martin Neruda Architektura a v uplynulých dnech získala v soutěži Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu 2022 prvenství v kategorii Rodinný dům.
Přáním investora bylo bydlet v kontaktu se zahradou, což se podařilo především díky členění prostorů a tvaru dispozice. Půdorys má tvar písmene L, obytné místnosti i venkovní prostory pak kopírují terén mírně svažitého pozemku orientovaného na jih. Dům je tak tvořen kaskádou obytných místností a venkovních prostor.
Dominantou je již zmiňovaná garáž a skladové prostory, které jsou z průsvitného polykarbonátu. Tato část zároveň odděluje obytnou část od ulice.
Život v domě se odehrává kolem atria a zahrady, ze kterých se vstupuje do vnitřních prostor. V létě je možné interiér otevřít na severní i jižní stranu a proměnit celý prostor v jeden celek. Železobetonové stropní desky mají velké přesahy, a tak chrání před sluncem i deštěm a zároveň vytváří příjemná místa na hraně domu a zahrady.
Více fotografií naleznete v galerii níže
Ve stavbě jsou použity přírodní materiály a tlumené barvy v kontrastu s materiály v surové podobě. Betonové stropy, překlady a parapety jsou v pokojích vyváženy jasanovými příčkami, dubovou nebo sametově růžovou litou podlahou a jemně zelenými závěsy. Ze zahrady můžeme vidět beton, vápnem zatřené cihly z původního zbouraného domu, béžové dřevěné rámy oken, polykarbonát i ocelové sloupy.
Jednotlivé místnosti domu jsou terasovitě usazeny v terénu. Centrální obytný prostor se nachází mezi atriem a jižní zahradou.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Dechberoucí vila s atriem v Plzni nabízí majitelům komfort i dostatek soukromí
Rodinný dům Bručná je velmi zajímavý a atypický projekt v Plzni. Objekt vyrostl na pozemku, který je obklopený převážně řadovou zástavbou. Majitelé proto chtěli navrhnout takový dům, který jim poskytne především dostatek soukromí. S tím si bravurně poradil architekt Lukáš Janout, který navrhl přízemní stavbu s atriem, která nabízí jak soukromí, tak možnosti vyhovující aktivnímu životnímu stylu.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Proměna dřevěného roubeného domu z roku 1880 na romantickou usedlost
Beskydská roubenka Mezi lukami se dočkala obnovy a modernizace. Rekonstrukce domu z konce 19. století, který se nachází poblíž Čeladné, probíhala pod vedením autorky Daniely Hradilové v duchu tradičních technologií a lokálních materiálů. Historický objekt tak má dnes zpět svou původní podobu a dispozice. Tato obnova si také svým zajímavým pojetím vysloužila nominaci na cenu Grand Prix Architektů – Národní cenu za architekturu 2022 v kategorii rekonstrukce.