Pokud pěstujete bylinky, je ten správný čas přesunout je z interiéru do exteriéru. Zejména středomořské bylinky jako oregano či bazalka zvládnou vyšší teploty. Bylinky jsou sice užitečné, ale pokud chcete mít okna barevná, zvolte raději květiny.
Muškáty sice potřebují dostatek světla, ale zároveň jsou poměrně citlivé na přehřátí substrátu, ve kterém rostou. Proto se jim tolik daří především v podhůří. Každý rok se v zahradnictvích setkáte s novými vyšlechtěnými druhy a některé jsou připraveny právě pro naše podmínky. Podle rad zahradníků je vhodné koupit vždy nové rostlinky, a to i přes to, že mnoho z nás je naučených muškáty nechat zimovat ve sklepích.
„Trend je, když mnoho lidí u nás dělá to, že celý rok pěstuje muškáty, na zimu je pak sklidí do sklepa a na jaře je opět oživuje. Pravda je ale taková, že kvalita nových sazenic je lepší než ta těch zazimovaných. Letnička, balkonovka je rostlinka sezonní, a proto je lepší se s ní na zimu rozloučit a na jaře pořídit novou,“ radí odborník Přemysl Písař ze Zahradnictví Plzeň.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Travní koberec vám pomůže k rychlému ozelenění vaší zahrady
Stále více majitelů zahrad dává přednost trávníkovému koberci. Mnoho lidí totiž nechce čekat příliš dlouho, než vysetý trávník vyroste a bude připraven k užívání. Travní koberec je oproti tomu vysetému velmi rychlý. Položen je během několika hodin, a navíc je ihned připraven k užívání. V podstatě několik málo dnů po položení po něm můžete chodit.
Zapomenout byste něměli rozhodně na speciální substrát určený pro tyto rostliny. Muškáty mají totiž na půdu velmi specifické požadavky, potřebují určitou kyselost, aby se jim dařilo a byly bohaté. Substrát by měl dobře vázat vláhu a mít dostatek živin. Po zakořenění je pak potřeba dodávat do truhlíků pravidelně speciální hnojivo.
Nejjednodušší způsob, jak si opatřit sazenice, je samozřejmě jejich nákup v zahradnictví. Poté je ideální dát je do hluboké nádoby s odtokovými otvory pro přebytečnou vláhu. Jednotlivé sazenice sázíme dostatečně daleko od sebe, do 60 cm dlouhého truhlíku se vejdou nejvýše 3. Ihned po výsadbě rostliny zalijeme. Vyberte jim světlé a slunné místo, nejlépe orientované na jih.
Petúnie se hodí na parapety, které jsou vystaveny přímému slunci. Vyzkoušet můžete ale také rostlinky, kterým nevadí příliš suchý substrát, dobrou volbou jsou netřesky či vřesy. Vyzkoušet můžete také drobné jehličnany či buxusy. Ty mohou nadělat spoustu parády a nepotřebují tolik péče. Velmi dobrou volbou jsou pro slunná místa kopretiny – osteospermum. Jedná se o africký druh, takže tyto květiny jsou zvyklé na vysoké teploty.
V polostínu se bude dobře dařit begoniím. Pro ně je vhodné koupit pěstební substrát, případně smíchat rašelinu a písek. Begonie nemají rády průvan a výkyvy teplot, proto je vhodné je umístit do místa, kde se během dne příliš nemění sluneční svit. Rostliny jsou náchylné na přelití, zároveň však nemají rády suchý substrát. Vhodnou zálivkou je pro tento druh květin dešťová voda.
Zajímavou alternativou mohou být také některé odrůdy ovoce a zeleniny. To ocení především ti, kteří si musejí vystačit pouze s balkonem. Úspěšně lze pěstovat keříková rajčata, převislé jahody, papriky či chilli. Takové rostliny nejen že udělají službu v kuchyni, ale také vypadají velmi atraktivně.
Psali jsme také: