Pěnový polystyren, nebo minerální vlna? Správný výběr izolantu šetří vaše výdaje za bydlení
Správné zateplení vašeho domu šetří vaše finance. Ještě před zateplením je ale dobré věnovat čas výběru izolantu, u kterého je potřeba zvážit několik hlavních faktorů. Pěnový polystyren, nebo minerální vlna? Oba izolanty existují vedle sebe na trhu již desítky let a našly si uplatnění v mnoha oblastech. Který z nich je pro vás vhodnější?
Pěnový polystyren se používá více při aplikacích, kde je výhodou menší hmotnost při vyšší pevnosti a nižší nasákavosti vody než je tomu u minerální vlny. Z toho důvodu má větší podíl na fasádách, podlahách a plochých střechách. Velkou výhodou polystyrenu oproti minerální vlně je jeho téměř dvakrát nižší cena. Minerální vlna se používá především k izolaci šikmých střech, příček a provětrávaných fasád. Nevýhodou je její vysoká cena a nároky při aplikaci na fasádu.
Při práci s některými izolanty je zapotřebí dbát zvýšené opatrnosti a používat speciální ochranné pomůcky. Není tajemstvím, že se s minerální vlnou při zateplování obtížně pracuje. Její manipulace vyžaduje přísné ochranné pomůcky včetně kombinézy, rukavic a brýlí. Odborníky doporučován je také dýchací respirátor, který zamezuje nadýchání se nepříjemného prachu, který vzniká při jejím řezání a manipulaci, a to zejména v uzavřených prostorech.
Minerální vlna může být nepříjemná na dotek, což není pro lidský organismus nebezpečné, ale práce s ní vyžaduje opatrnost. Na pokožce, kde došlo ke kontaktu s drobnými vlákny, se následně mohou objevit zarudlá místa. V případě nepoužití dýchacího respirátoru hrozí zejména v uzavřeném nevětraném prostoru nepříjemná dušnost, která může trvat až dva dny. Proto samotní výrobci minerální vaty vždy na výrobku uvádějí nutnost používání ochranných pomůcek.
Velký důraz při plánování zateplení domu přiložte také nasákavosti izolačního materiálu. Při běžné vlhkosti tvořící se v zimním období v zateplovacím systému mohou klesnout tepelně izolační vlastnosti minerální vlny až o 50 %. V praxi to znamená, že se izolace z minerální vlny v tloušťce např. 14 cm chová při běžné 3 – 4% vlhkosti jako 7 cm.
Zdroj: www.jaknazatepleni.cz