Plíseň se na zdech objevuje všude, kde je hodně vlhkosti. Kromě toho, že nám plísňové mapy ničí vymalované zdi, jejich výpary negativně působí na naše zdraví. Způsobují alergie, astma a dráždí pokožku či oči. Mnohdy mohou být i důvodem závažných onemocnění. Proto je potřeba s plísní bojovat! Jak na to?
Hlavní příčinou vzniku plísní v interiéru je zvýšená vlhkost vzduchu a její následná kondenzace na místech s nižší teplotou, než je teplota rosného bodu. Plísně mohou pocházet z různých zdrojů, například z hromadění vlhkosti, která vzniká při běžné činnosti jako je vaření, sprchování či praní. Další příčinou pak může být nedostatečné větrání, kondenzace páry z teplejšího vzduchu na chladnějších površích.
Než se pustíte do odstraňování plísní
V první řadě je dobré zjistit příčinu vzniku plísně, a pokud je to možné, ihned ji i odstranit. Zamezte proto vzniku vlhkosti, jinak budete s tímto nešvarem bojovat opakovaně. Řešením může být správné větrání či úprava teploty v místnosti. Vhodné je také využití prostředků na přírodní bázi. Odborníci radí použít bílý ocet či esenciální olej z tea tree, které jsou účinné pro odstranění plísní a zároveň jsou šetrné k životnímu prostředí. Ne vždy je to ale tak jednoduché. Využít můžete také různé speciální přípravky. Jedním z nich je například Odstraňovač plísní a řas AS 50 značky MUREXIN. Účinně odstraňuje plísně, řasy a houby. Jedná se o speciální čistič na bázi chlóru, který je připraven k okamžitému použití, ničí mikroorganismy a je vhodný i pro prevenci.
Jak se zbavit plísní na stěnách?
Co se týče samotného odstranění plísní s přípravkem AS 50, ošetřovanou plochu předem neutírejte. Ze vzdálenosti asi 20 cm nastříkejte na ni přípravek a nechte jej působit asi 20 minut, v případě černých plísní o něco déle. Potom omyjte ošetřenou plochu houbou za použití velkého množství vody. Při silném postižení celý postup znovu opakujte po 15-30 minutách. Po použití trysku odšroubujte, opláchněte vodou a na láhev znovu našroubujte uzávěr s dětskou pojistkou. Pozor! Tento přípravek může poškodit povrch některých glazur, nátěrů barev a laků, plastů a jiných materiálů. V případě pochybností je vhodné odzkoušet přípravek na méně exponovaném místě. Nikdy nepoužívejte na rostliny, textilní materiály, eloxovaný hliník, kovy a podobné materiály. Může dojít k vytvoření neodstranitelných skvrn.
Na co byste měli pamatovat
Čistící prostředky jsou většinou silně zásadité, proto je při práci s nimi třeba dodržet všeobecná ochranná a hygienická opatření: § Dodržovat běžná bezpečnostní opatření pro zacházení s chemikáliemi.§ Skladovat odděleně od potravin a nápojů.§ Znečištěné, nasáklé části oděvu okamžitě svléknout.§ Při práci nejíst, nepít a nekouřit.§ Před přestávkami a po ukončení práce umýt ruce.§ Nevdechovat plyny/páry/aerosoly.§ Zabránit styku s očima a pokožkou.§ Při nedostatečném větrání chránit dýchací cesty.§ Po případném kontaktu je třeba zasažené místo po očištění neutralizovat větším množstvím vody!§ Uchovávat mimo dosah dětí.
Co potom, když jsme plísně na stěně úspěšně odstranili?
Pokud se vám podaří nad plísní zvítězit, je třeba nechat stěnu důkladně vyschnout. Dalším krokem je použití správné interiérové barvy a dodržování předepsaného postupu nanášení, čímž můžete také zabránit opětovnému růstu plísní. Při výběru barvy byste měli vybírat takové, které jsou schopny odolávat růstu plísní. Dobrou volbou jsou také barvy, které obsahují zinek nebo stříbro. Existují také barvy s obsahem fungicidů, které jsou účinné při zabránění růstu plísní a hub. Obecně se doporučuje vybírat barvy na bázi vody. Ze sortimentu MUREXIN Vám můžeme doporučit Malířský nátěr izolační IF 3000 nebo Malířský nátěr jednovrstvý UNO 4000.
Vzhledem k tomu, že plísně mohou být zdraví škodlivé, je důležité věnovat pozornost preventivním opatřením, která sníží riziko vzniku plísní. Mimo jiné sem patří dodržování vhodných hygienických podmínek v interiéru a pravidelná údržba domu nebo bytu. Pokud se plísně přece jen objeví na stěně v interiéru, je důležité neodkládat jejich odstranění. A pokud souvisí s poškozením budovy či nesprávnou konstrukcí, je důležité obrátit se na profesionální odborníky, kteří vám pomohou identifikovat příčinu problému a navrhnout vhodné řešení.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Věděli jste, že zdravé domácí prostředí závisí i na materiálech, které mnohdy nejsou ani vidět?
V době, kdy zařizujeme interiér našeho domu, věnujeme velkou pozornost především výběru barev, designu a povrchovému materiálu. Mnohdy je ale daleko důležitější zaměřit se i na stavební materiály, které hrají sice ne příliš viditelnou, ale velmi důležitou roli. To platí například u podlahových lepidel. Kromě designu parket proto nezapomínejte ani na vhodné lepidlo, díky kterému jednak prodloužíte životnost vaší podlahy, ale především neuškodíte vašemu zdraví.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Na co nezapomínat při realizaci koupelny? Důležitá je především hydroizolace!
Hydroizolační vrstva pod obklady a dlažbu v koupelnách a na venkovních plochách, jako jsou balkony či terasy je už samozřejmostí. Zabraňuje konstrukci podlahy a stěny ve styku s vodou. Jedná se o důležitou součást obkladového souvrství. Bez hydroizolace se může časem vaše koupelna poničit a čekají vás komplikace s opravou. Případné zatékání vody do podlah a stěn totiž bývá často odhaleno až po delší době, když už je na drobné zásahy pozdě. Sanace takových škod je pak velmi nákladná, a to jak finančně, tak i časově. Na co tedy nezapomínat?