Zajímavý pokrok využívání přírodních materiálů, konkrétně na bázi podhoubí, přináší Mykilio. Tento start-up má za sebou už například spolupráci s designovým studiem LLEV a sklářskou firmou Lasvit. Mykilio pro ně vyrobilo speciální formy pro tvarování skla na bázi podhoubí. Z mycelia tak vzniká udržitelný materiál, který lze využít ve stavebnictví i v oblasti bytového designu.
Cílem výroby tohoto přírodního materiálu z hub je nabídnout alternativu k současným stavebním materiálům, přitom zachovat současné kvality života a eliminovat zátěž na životní prostředí.
Tím zázračným materiálem je podhoubí, takzvané mycelium. Jedná se o síť houbových buněk, známou také pod pojmem hyfy, rostoucích pod povrchem země. Tato síť svou strukturou i vzhledem připomíná pavučinu. Podhoubí bývá často označováno jako přírodní lepidlo. Může totiž rozkládat i spojovat dohromady materiály v přírodě. Mycelium však funguje jako vynikající pojivo i s jinými materiály mimo přírodu. Vytváří udržitelné alternativy stavebních izolací, pěn, akustických dlaždic, textilií, obalů výrobků a dalších materiálů. Z materiálu lze konkrétně vyrobit například interiérové doplňky, nábytek, či alternativu dřevotřískových desek.
Materiál se nasype do forem, kde následně sroste do požadovaného tvaru. Vzniklá hmota se může dále sušit a různě povrchově upravovat. Plošné nebo i formované mycelium lze lisovat za tepla do požadovaného tvaru a hustoty.
Mykilio také spolupracuje se stavitelem dřevěných rodinných domů RD Rýmařov. „Proces funguje tak, že vezmete dřevní hmotu, nasadíte na ni houbu, necháte ji růst a před tím, než vyrostou plodnice, proces zastavíte. Vznikne produkt zajímavý pro výrobu dekorací či jiného materiálu, v současnosti testujeme i možnost využití pro akustické a tepelné izolace,“ říká Martin Skalický, předseda poradenského týmu skupiny Progresus, mateřské společnosti RD Rýmařov.
Díky přírodním procesům vznikly například skleněné produkty z myceliových forem. Kolekce SYMBOLL, na které LLEV spolupracoval společně s Lasvit, si za tento umělecký počin odnesla v soutěži EDIDA výhru v kategorii Udržitelný design roku. Designová kolekce skla obsahuje skleničky na víno, vodu, whiskey i takové, které mohou posloužit jako designové nádoby na svíčky. Tato inovace znamená nejen ekologičtější způsob celého procesu, ale zároveň i úžasnou symbiózu mezi prací člověka a uměním přírody.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Proč výroba dřevostaveb neohrozí množství stromů v českých lesích?
Dřevostavby zažívají opravdový boom. Žádané jsou především pro vlastnosti jako rychlost výstavby, dlouhá životnost a udržitelnost. Dřevostavby jsou trendem hlavně v rodinném bydlení, v posledních letech se ale dřevo začíná využívat i pro stavby větších projektů v městských zástavbách. Často si mnoho lidí klade otázku, zda velké množství realizovaných dřevostaveb neohrozí stav českých lesů. Odpovědi jsme hledali u odborníků, kteří se stavbou dřevostaveb zabývají již přes 50 let.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Lídr na trhu dřevostaveb v roce 2022 navrátil do přírody 39 000 stromů
Ekologie a udržitelnost jsou stále důležitější součástí našich životů. Tento trend se objevuje také ve stavebnictví, které se na tyto oblasti čím dál častěji zaměřuje. Příkladem je mimo jiné i udržitelná výstavba dřevostaveb. Domy ze dřeva se totiž mohou pochlubit mnohem nižším dopadem na životní prostředí a snahou jejich producentů je navracet tento klíčový stavební materiál zpět do přírody.
Mohlo by vás zajímat
Dřevostavby
Sázení stromů je nedílná součást produkce dřevostaveb
Dřevostavby jsou v posledních letech velmi oblíbeným způsobem bydlení, a to především díky šetrnosti k přírodě. Dřevo je totiž obnovitelná surovina, která dorůstá v našich lesích. A rozhodně neplatí, že kvůli dřevostavbám přijdeme o naše lesy. Naopak!