Hypotéka je závazek mnohdy na celý život. Pokud vše probíhá v pořádku, může vám snadněji splnit sen o vlastním bydlení. Pokud ale nastanou komplikace v podobě výpadku příjmů, v takovém případě ručíte svým majetkem a nikdo nechce přijít o střechu nad hlavou. Základem je proto pojištění! Věděli jste například, že pojistit se lze nejen proti ztrátě příjmu kvůli výpovědi ze strany zaměstnavatele, ale i při výpovědi dohodou?
Samotnou nemovitost si při uzavření smlouvy pojistit musíte povinně, je ale pouze na vás, zda se pojistíte také pro případ, že hypotéku nebudete moci splácet.
Rozhodně vám doporučujeme pojištění hypotéky nebrat na lehkou váhu. Výhodou je, že vám zajistí schopnost splácet hypotéku v nepříznivé životní situaci. Díky němu za vás splátky platí pojišťovna po danou dobu, kdy si nemůžete dovolit splácet. Jedná se o konkrétní rizika, jako jsou smrt, invalidita, ztráta zaměstnání nebo pracovní neschopnost.
Pojištění není povinné, ale banka vám ho jako zprostředkovatel při sjednávání hypotéky určitě nabídne. Sjednat si ho můžete i na vlastní pěst. Pokud ovšem pojištění uzavřete společně s hypoteční smlouvou, měsíční pojištění se vám automaticky odečte společně s danou splátkou hypotéky. Další výhodou může být i to, že sjednání pojistky vám u některých bank může zajistit nižší úrok na hypotéku. Toto pojištění navíc bývá zpravidla levnější, než když si ho vyjednáte sami.
Pro sjednání pojistného není ani důležité, jaké je vaše povolání. Proto se může hodit především rizikovým pracovníkům. Navíc si ušetříte práci s papírováním a vyplňováním dalších dotazníků. Jen odsouhlasíte, že budete pojištěni v rámci smlouvy, kterou má banka uzavřenou s pojišťovnou.
Novinkou mnoha pojišťoven je také to, že už není rozdíl mezi zaměstnancem a živnostníkem, také na OSVČ se pojistka vztahuje! Další novinkou je u některých pojišťoven také tolerance dohody, tedy pokud opustíte zaměstnání na základě vlastního uvážení. Dříve se přitom pojištění vztahovalo pouze na výpověď ze strany zaměstnavatele. Nově některé pojišťovny nabízejí také pomoc při ošetřování člena rodiny, kdy budete muset přerušit vaši práci. Každá pojišťovna si samozřejmě určuje své vlastní možnosti.
Podle nového průzkumu společnosti Broker Consulting by více než polovina lidí s hypotečním úvěrem při neplánovaném výpadku příjmu čerpala z vlastních úspor domácnosti. Devětačtyřiceti procentům by pomohlo sjednané pojištění a necelá třetina by si vypůjčila od rodiny či přátel. Většina lidí, která je navíc pojištěna pro případ výpadku příjmu, má pojištění pracovní neschopnosti, pro případ smrti, anebo pojištění trvalých následků.
Výše pojistného se může odvíjet od výše úvěru či věku žadatele. Pojištění můžete zrušit kdykoliv v průběhu úvěru bez jakýchkoliv sankcí či poplatků, například na konci doby úvěru, kdy je jeho výše již nízká.
Pokud pojištění k hypotéce nemáte, je možné ho sjednat i dodatečně kdykoli v průběhu trvání smlouvy o úvěru, a to podpisem dodatku k úvěrové smlouvě.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
V době inflace hodlá rekonstruovat dům či byt až třetina Čechů
Záliba Čechů v úpravách bydlení pokračuje i přes zvyšující se ceny energií a materiálů. Dokazují to čísla nejnovějšího průzkumu společnosti Broker Consulting. Podle něj 31% dotázaných Čechů plánuje úpravy svého stávajícího bydlení. K nejčastějším typům závazku českých domácností pak patří hypotéka na byt, či dům.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Nepodceňujete pojištění své domácnosti či nemovitosti, smlouvy pravidelně aktualizujte
Pokud bydlíte v rodinném domku nebo máte vlastní byt, rozhodně byste měli mít pojištěnou jak nemovitost, tak i domácnost. Základní balíčky, které pojišťovny nabízejí počítají s riziky jako jsou škody způsobené požárem, vodou, mrazem, vichřicí nebo krupobitím. Existuje však řada doplňkových služeb, které není radno ignorovat.