Poradíme vám, jak vybrat správný jídelní stůl pro vaši domácnost
Jídelní stoly se dnes už nekrčí jen v malých kuchyních. S trendem propojeného bydlení se jim dostává více pozornosti. Rozhodně jídelní stůl by měl vždy vypadat dobře. Neměli bychom však opomíjet funkčnost, bez které si rodinný oběd vychutnáme jen horko těžko.
Jídelna nebo kuchyně patří k místům pro každodenní setkání členů domácnosti, pro rodinné oslavy a večeře s přáteli. Poradíme vám, co byste měli zvážit při výběru jídelních stolů a židlí, abyste zajistili pohodlí pro sebe i hosty. Nejdůležitější jsou při výběru jídelního stolu tři základní požadavky. Materiál, rozměr a design stolu.
MATERIÁL
Nejčastěji v obchodech naleznete stoly s laminovanou nebo dýhovanou stolovou deskou a masivní konstrukcí. Lamino je levné, odolné a věrně imituje kresbu dřeva. Dýha je o něco dražší a náročnější na údržbu. Stoly s deskou z masivu jsou oblíbené proto, že dřevo má svou vůni, kresbu, barvu a je příjemné na omak.
Často se používá i skleněná stolová deska. Vypadá moderně, snadno se čistí, ale na povrchu zůstávají otisky. Navíc je na omak chladná, takže může během stolování studit do rukou. Někomu může vadit i to, že při stolování vidí nohy strávníků. Proto je mnohdy lepší sklo pískované nebo leptané.
Věnujte dostatečnou pozornost povrchovému dokončení, aby byl nábytek dostatečně odolný především vůči kapalinám a mechanickému poškození.
- Do malých prostor se hodí více sklo, plast nebo kov. Tyto materiály působí subtilně a opticky splývají s prostorem.
- Větším místnostem pak sluší spíše dřevo, které dokáže být dominantou interiéru. Především pak masivní stoly se budou vyjímat v mnoha stylech interiéru.
ROZMĚR
Rozměr jídelního stolu vybírejte podle počtu pravidelných strávníků a prostoru, kde bude stát. Výška stolu by se měla pohybovat mezi 72 až 78 cm. Pokud sedí dvě osoby naproti sobě, musí být šířka stolu alespoň 80 cm. Vzdálenost mezi nohami stolu pro jednu osobu je minimálně 65 cm, pro dvě osoby alespoň 98 cm. Jestliže budou sedět dva lidé vedle sebe, měl by mít každý kolem sebe minimálně 60 cm, komfortem je však 80 cm.
- Malé prostory uvítají spíše čtvercové stoly.
- Náročné na prostor jsou pak stoly oválné.
DESIGN
Stoly mohou být čtvercové, obdélníkové, kruhové i oválné. Nejčastěji se používají stoly obdélníkové, protože jsou nejméně náročné na prostor. Stoly čtvercové, kruhové a oválné zase budí dojem svátečnosti. Kruhové stoly často mají jen jednu středovou nohu. Zde dávejte pozor na to, aby měly dostatečně velký podstavec kvůli zajištění stability stolu.
U rozkládacích stolů si dejte pozor, jakým způsobem se stůl rozkládá, a to kvůli stabilitě. Stůl se může rozkládat pouze za pomoci vrchní desky, někdy musíte manipulovat i s konstrukcí.
Stůl se také mnohdy skládá z desky a nohou. Materiál obou částí může být odlišný. Oba materiály by ale měly ladit se zbytkem interiéru.
Jídelní židle
Aby se vám u stolu dobře sedělo, je třeba vybrat i správné židle. Opět se vše odvíjí především podle rozměru místnosti. Vhodné je ale přihlédnout i k velikosti a typu stolu. Šířka sedáku by měla být 45 cm. Pokud se rozhodnete pro židli s područkami, bude ale lepší, když bude o něco širší. U židlí s područkami dejte pozor, aby šly zasunout pod stůl. Optimální úhel mezi opěrkou a sedákem je 95°. Výška opěrky by pak neměla být nižší než pod úroveň lopatek.
- V menším jídelním koutě poslouží lépe menší a lehčí židle. Také židle s nižší opěrkou neubírají opticky zbytečně prostor.
- Do větších prostor vybírejte masivnější židle. Zde mohou mít i vysoké opěrky a područky.
Doporučujeme také: