Opadané listí většinou končí na skládce, nebo v plamenech. Málokdo tento odpad efektivně využívá, přitom právě spadané listí ze stromů je opravdu kvalitní materiál, kterého je škoda se zbavovat. Listí obsahuje organickou hmotu, která obohatí půdu o důležitý humus a samozřejmě také o živiny.
Tepelná izolace pro rostliny
Listí může sloužit jako vynikající tepelná izolace pro choulostivější rostliny. Listí tedy nahrňte pod keře, aby ochránilo jejich kořeny před mrazem. Aby vítr listí neodvál, posypte ho zeminou nebo kompostem. Podobná izolační vrstva se kolem rostlin utváří přirozeně ve volné přírodě. Takové ošetření ocení například hortenzie, komule, ořechoplodec, fuchsie, růže a další popínavé rostliny.
Listí jako součást kompostu
Pokud máte možnost podzimní listí někde uschovat (pod střechou, či v barelu), využijte možnosti a listí průběžně přidávejte do kompostu. Listí dávejte do kompostu ve vrstvách 15-20 cm tlustých a proložte tenkými vrstvami materiálu bohatého na dusík. Zhruba po roce pak získáte velmi kvalitní mulč.
Prospěšná listovka
Listí můžete hrabat ručně hráběmi, další možností je sekačka, která listí zároveň nadrtí. Listy se pak kompostují mnohem lépe. Z listového kompostu vzniká kvalitní listovka, kterou pak využijete na obohacení půdy na záhonech. Nezapomeňte vrstvy listí v kompostu prokládat zelenými vrstvami, například posečenou trávou a také domácím bio odpadem z kuchyně. Kvalitní listovka vznikne zhruba během jednoho roku. Nahradí pak rašelinu na výsadbu vřesovištních rostlin. Listovka je vhodná hlavně pro ty rostliny, které vyžadují kyselé pH půdy. Chemické složení listovky se odvíjí od složení listí. Specifické zastoupení látek má například listí z ořešáku královského. Listovka také dokáže odlehčit půdu, do které ji přidáte. Navíc se postupně rozkládá a obohacuje půdu o organickou hmotu.
Listí ořešáku je mimořádně odolné proti rozkladu díky vrstvě vosku, takže pokud ho nepohrabete, najdete ho kolem ořechu ležet ještě i za rok. Proti ostatním druhům dřevin má také listí ořešáku výrazně kyselejší reakci, skoro jako jehličí. Pokud ho ovšem dobře posekáte sekačkou společně s trávníkem a promícháte s ostatními druhy listí, vůbec ničemu neublíží.
Úkryt pro ježky
Někde v koutě zahrady můžete vybudovat úkryty pro ježky a jiné drobné živočichy. Zkuste letos nechat hromadu listí v rohu zahrady, nejlépe u nějakého keříku a čekejte, až se vám tady zabydlí tolik užitečný ježek. Hromadu zlikvidujte až pozdě na jaře, až budete mít jistotu, že nikoho pod vrstvou listí nevyrušíte ze zimního spánku.
Když už se staráte na zahradě o listí, nezapomeňte si vybrat pár barevných kousků na dekorace a do podzimních vazeb.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Zajímavá zahrada u funkcionalistické vily v pražských Hodkovičkách má hned několik teras
Krásná funkcionalistická vila a malý pozemek. To byla výzva pro architektku Martinu Forejtovou, která měla za cíl co nejlépe využít stísněný prostor a navrhnout funkční zahradu, která bude svým charakterem odpovídat stylu budovy.
Mohlo by vás zajímat
Zahrada
Zahrada jako od architekta svépomocí!
Chcete mít zahradu jako od zahradního architekta, ale bojíte se, že sami to nezvládnete? Pod dohledem odborné firmy si jistě vybudujete své venkovní království sami podle vašich představ. Zahradnictví Plzeň totiž nabízí novou službu, v rámci které vám odborníci poradí, co je pro vaši zahradu nejlepší a pomůžou vám s nejtěžšími úkoly. Výhodou je, že si k zahradě vytvoříte vztah a také hodně ušetříte.
Mohlo by vás zajímat
Exteriér
Proč pěstovat medonosné rostliny v našich zahradách?
Hmyzu ubývá, zahrádkáři ovšem dobře vědí, že bez včel by se nedočkali pořádné úrody – sklizeň ovoce i zeleniny je na nich závislá víc, než se zdá. Medonosné rostliny v zahradě poskytnou včelám, motýlům a dalšímu potřebnému hmyzu pastvu v období, kdy přestanou kvést ovocné dřeviny. Medonosné rostliny navíc udělají na vaší zahradě velkou parádu.