Projekt se sice primárně zaměřuje na méně známé a starší objekty, ale v databázi lze najít i modernější stavby. „Cílem nového projektu je seznamovat lidi s domy se zajímavým příběhem, historií nebo architekturou. Mohou to být domy, které stojí již mnoho let, tak zaniklé nebo ty nově postavené,“ říká autor projektu Radomír Kočí.
Informace o jednotlivých stavbách se zájemci dozví vcelku hravou formou v podobě interaktivní mapy. „Naší snahou je nezahlcovat návštěvníky dlouhými texty. Přesto, že jsme v začátcích, snažíme se web intenzivně doplňovat každý den. Aktuálně lze vyhledat stovky míst. V blízké budoucnosti chceme, aby do databáze mohli přidávat tipy na zajímavá místa i samotní uživatelé,“ říká Radomír Kočí.
Uživatelé si mohou také díky mobilu s GPS značit, jaká místa již navštívili a přidat komentář či hodnocení. Lidé za každou návštěvu získají bod a mohou si tak porovnávat zážitky s ostatními. Součástí webu jsou i trasy, které tematicky spojují jednotlivá místa a je u nich i audio komentář. „Funkce jako trasy nebo možnost ukládání návštěv, jsou dostupné uživatelům, kteří přispějí na další rozvoj projektu. Nejsou to rozhodně žádné vysoké částky, pro odemčení všech funkcí a první vyzkoušení stačí přispět i 200 Kč na rok. Chystáme i různé výzvy, katalogy domů, přehledy zajímavých akcí a mnoho dalšího,“ říká Radomír Kočí.
Velmi zajímavé je také to, že iniciátoři projektu jsou mnohdy v přímém spojení s aktuálními majiteli zachráněných objektů a díky tomu vznikají velmi unikátní galerie srovnávacích fotografií. „Zrovna teď se chystá jedna parádní galerie ze zámku v jižních Čechách. Budeme samozřejmě moc rádi, když nás i majitelé případně kontaktují a pozvou na takové návštěvy zajímavých domů,“ dodává Radomír Kočí.
„Ač se jedná o nový projekt, tomuto tématu se věnuji přes deset let. Mezi mé osobní srdcové projekty patří například dům U tří bílých lilií v Praze nebo zámek Ohrazenice. Mnoha objektům jsem také v minulosti pomohl najít nové majitele. Jedná se například o zámek Hájek nebo bývalou včelařskou školu v Novém Kníně,“ uzavírá Radomír Kočí.
Poznejdomy.cz najdete také na sociálních sítích, kde můžete sdílet své příspěvky.
Radomíra Kočího jste na naší televizi mohli vidět v pořadu Chátrající skvosty, kde nám pomohl zmapovat historii několika domů. Posledním je Cukrovarnický palác, který se proměnil díky novému investorovi na luxusní hotel Andaz Prague. Díl o jedinečné proměně opuštěného a chátrajícího objektu v centru Prahy na moderní ubytovací zařízení najdete ZDE:
Mohlo by vás zajímat
Chátrající skvosty
Sklárna Elias Palme
Bývalá sklárna Elias Palme v Kamenickém Šenově jistě patří mezi jednu z nejvýznamnějších staveb v severočeském sklářském regionu. Zajímavý je i její příběh. Z kdysi slavné továrny, která dodávala lustry do celého světa, je v dnešní době doslova ruina.
Mohlo by vás zajímat
Chátrající skvosty
Módní dům Ostravica-Textilia
Kdysi ikonický obchodní dům v centru Ostravy se konečně dočkal rekonstrukce. Módní dům Ostravica – Textilia dlouhá léta chátral, nyní byla zahájena přestavba tohoto z části památkově chráněného objektu. Architektonický klenot Ostravy se tak už brzo dočká nejen nového vzhledu, ale i využití. Projekt přestavby totiž získal jak potřebná povolení, tak silného finančního partnera.
Mohlo by vás zajímat
Chátrající skvosty
Desfourský palác
Kulturní památka, která léta chátrá a kromě možné návštěvy v rámci festivalu Open House Praha je jinak nepřístupná. Desfourský palác, který je rovněž označován jako neoklasicistní obytný dům, byl postaven v první polovině 19. století. Zprvu rodinné sídlo se po čase proměnilo v zázemí Rudého práva až skončilo ve správě hlavního města. Posledních 11 let o palác usiluje Muzeum hl. m. Prahy, které by sem rádo přestěhovalo celé sídlo.