Pozor na věcná břemena jako je vodovodní potrubí nebo kanalizace pod vaším pozemkem
Postavit si vlastní dům je sen mnoha z nás. Je však třeba si dát dobrý pozor na výběr pozemku. Po svém realitním makléři chtějte územní plán dané obce a regulativ. Hlídejte si také věcná břemena, jakými může být i to, že vám pod pozemkem vedou kanalizační trubky nebo vodovod. Může vás tato skutečnost nějak omezit? A může vlastník inženýrské sítě kdykoli vstupovat na váš pozemek?
Věcným břemen nebo též služebností inženýrské sítě se nazývá stav, kdy je pod vaším pozemkem vodovodní potrubí, kanalizace nebo veřejná komunikační síť. Z toho lze pak odvozovat práva a povinnosti jak pro majitele pozemku, tak pro vlastníka dané inženýrské sítě.
Co z toho plyne pro majitele pozemku? Nesmí vykonávat žádné stavební úpravy které by mohly inženýrské sítě narušit. Pokud vlastník dané sítě potřebuje zpřístupnit místo kvůli prohlídce nebo údržbě, měl by majitele pozemku předem informovat a ten mu pak umožnit vstup na pozemek.
Pokud dojde k náhlému poškození, musí majitel dané sítě místo zabezpečit. Pokud by například prasklé potrubí způsobilo škody, musí provozovatel na vlastí náklady uvést vše do původního stavu. Pokud došlo ke škodám i ty by měl nahradit.
Jak zjistit, že pod naším pozemkem vede potrubí?
Pokud nahlédnete do katastru nemovitostí, hned zjistíte, že se tam inženýrské sítě nezapisují. Podle zákona jsou totiž kanalizace i vodovodní potrubí vodním dílem. Nezaškodí se proto obrátit na příslušný stavební úřad. Mějte také na paměti, že existují ochranná pásma. U vodovodů a kanalizací jsou stanovena 1,5 až 3,5 metrů od potrubí. Vše se ale může měnit v závislosti na průměru trubek. Ve stanovených ochranných pásmech je pak zakázané stavět, a to ani například garáž. Majitel by se měl také zdržet vysazování trvalého porostu a neprovádět zde žádné terénní úpravy.
Na co dalšího si dát pozor při výběru pozemku?
Výběr pozemku a správné lokality s sebou občas nese nutnost volit kompromisy. Chci mít dům u lesa a mít klid? Pak musím oželet například pohodlnou asfaltovou komunikaci a spokojit se s prašnou polní cestou. Podobně je to například i u inženýrských sítí. Pokud se jedná o pozemek ve vznikajícím satelitním městečku, pak architekti doporučují volit, co největší prostor, aby se vám pak nestalo, že budete mít k sousedovi blíž, než je zdrávo.
„Přítomnost inženýrských sítí chtějte vědět po svém realitním makléři, případně si je ještě ověřte na stavebním nebo obecním úřadě. Pozor na to, že kapacita sítí může být vyčerpána, a tak vás nemusí připojit na vodu nebo kanalizaci. Pozemek bez sítí také automaticky neznamená úsporu peněz, pořád ještě existuje řada pozemků s omezenou dostupností inženýrských sítí, například tam chybí voda, plyn nebo kanalizace. Potřebné minimum je ale elektřina,“ doporučuje architekt Lukáš Janout.
Po realitním makléři vždy chtějte, aby vám zaslal územní plán obce, ze kterého zjistíte, co se v okolí může do budoucna stavět. Stejně tak ho požádejte o regulativ daného území, ve kterém se píše, co na pozemku může být. Někdy je tam určená přesná velikost zástavby, počet podlaží, velikost oken nebo tvar střechy. Vhod přijde také list vlastnictví, kde zjistíte případná věcná břemena či jestli není pozemek zatížen exekucí.
V případě, že si vyberete pozemek, navštivte místo několikrát za den. Uděláte si tak lepší představu o tom, kam v kterou denní dobu svítí sluníčko a můžete tak i například zjistit, jací jsou sousedé.
zdroj: dTest