Praktické rady při topení dřevem
Krb nebo krbová kamna jsou v dnešní době součástí mnoha domácností. Někdo s nimi vytápí celý dům, jiní tato topná tělesa využívají spíše jako dekoraci a jen jimi přitápí. Co je ale společné, to je využití dřeva. Přinášíme vám proto praktické rady a tipy ohledně výběru, zpracování a uskladnění dřeva.
Topení dřevem přináší mnohým komfort v podobě samostatnosti a nezávislosti na dodávkách energií. To se ale rozhodně neobejde bez důkladné přípravy.
Nejprve je důležité zjistit, který druh dřeva bude vyhovovat vašim potřebám. Každé dřevo má totiž jinou strukturu, pevnost a další užitné vlastnosti.
Druhy dřeva
Pokud topíte v krbových kamnech, je vhodné použít tvrdé dřevo nebo dřevo z ovocných stromů. Všechny tyto druhy dřeva hoří pomaleji a zachovávají velké množství žhavých uhlíků, které zaručí teplo po dlouhé hodiny.
Dřevo z listnatých stromů je vhodné na prvotní zatopení, hoří totiž rychle. Příkladem je bříza, lípa, kaštan, topol, vrba, trnovník akát či akácie. Úplně nejvhodnější je pak kůra z břízy.
Jehličnany se špatně štípou a zároveň velmi rychle hoří. Také z nich zůstává větší odpad, a navíc při hoření vystřelují a zanášejí komín.
Úplně se pak při topení vyvarujte chemicky ošetřenému dřevu stejně jako lisovaným dřevotřískám či překližkám. Tento materiál znečišťuje topnou soustavu, a navíc vznikají nebezpečné toxické výpary.
Příprava dřeva
Vždy je nejlepší používat zcela proschlé dřevo, proto nezapomínejte na včasnou přípravu a uskladnění. Dříví z čerstvě poražených stromů je zapotřebí ihned zpracovat. Výhodou je, že špalky začínají vysychat ihned po rozštípání.
Velmi snadno se štípe například dubové dřevo i když se jedná o tvrdou odrůdu. Proto palivové dřevo připravujte spíše z tvrdších stromů, mezi které patří zmíněný dub, javor, jasan či buk. Nejměkčími druhy jsou naopak smrk, borovice, jedle, lípa a topol.
Uskladnění dřeva
Na kvalitu dřeva má velký vliv jeho uskladnění. Nejlepší je skladovat ho naštípané rovnou v požadovaných délkách pro daná kamna či krb, a to přímo uvnitř domu či chaty. Venku pak skladujte dřevo pod stříškou, například v kůlně. Polínka můžete také vyrovnat do přístřešku při stěně domu. Pozor ale, některé stěny mohou pod dřevem vlhnout. Dřevo také můžete zakrýt plachtou. Rozhodně nejvíc praktické je mít zásobník na dřevo přímo u krbu.
Psali jsme také:
- Krbová kamna vždy navodí tu správnou zimní atmosféru
- Rekuperace vám zajistí zdravé bydlení s čerstvým vzduchem bez větrání
Podívejte se táke:
- Oheň v domě není jen o krbu, zásadní je také komín!
- Moderní dům potřebuje moderní komín! Hitem jsou nerezové.