Prázdniny u konce, září za dveřmi a na zahradě pomalu ale jistě končí období hojnosti
Září klepe na dveře, to znamená, že po měsících zahradní hojnosti je třeba se opět důkladněji vrhnout na naše venkovní království. Poradíme vám, které práce je potřeba udělat v září.
Trávník
Tráva bude chtít určitě ještě posekat, už ji ale nehnojte a zalévejte jí, jen pokud bude příliš velké sucho. Zálivku jinak postupně snižujte. Začněte také s pečlivým prohrabáváním trávy, tak aby na ploše nezůstávaly kusy posekaných nečistot. Konec září je také nejlepší doba pro provzdušnění trávníku vertikutací, zbavíte ho mechu a kořínky připravíte na zimní období.
Květiny
Září je nejvhodnější měsíc k rozdělení trsů trvalek i k přesazení nově nakoupených rostlin na záhony. Do skalek a lemů záhonů vysazujte protěže, hořce, ale také polštářovité plaménky nebo máčky alpské. Vysoké kopretiny, denivky, bohyšky a čechravy budou napřesrok bohatostí květů zdobit centra záhonů i místa v okolí keřů.
V truhlících dokvétají muškáty, je čas je ostříhat a přenést na zimu domů. Choulostivé fuchsie stěhujte co nejdříve, první větší chlad by je zahubil.
Sklízejte semínka letniček a trvalek. Nezapomeňte odstraňovat odkvetlé květy růží a stále hlídejte napadení chorobami, proti kterému je třeba i v tomto období rázně zasáhnout.
Pokud chcete, aby vám květiny ještě nějaký čas dělaly společnost, stříhejte květy na dlouhých stoncích pro výzdobu váz. Doplní je také první barevné listopadky, poslední cínie a kopretiny i větvičky okrasných keřů.
Do země již potřebují usadit jarní cibuloviny – tulipány, ladoňky a talovíny. Jen s narcisy počkáme ještě pár týdnů, pokud ovšem nehrozí, že první mrazy přijdou příliš brzy. Pokud se tak stane, rostliny přikryjte chvojím nebo netkanou textilií.
Vřesy
Na podzimních záhoncích by neměly chybět vřesy. Vřes potřebuje ke svému růstu kyselou půdu a slunce, aby krásně kvetl. Při nákupu nových sazenic vybírejte ty, které jsou zelené i u země. Rostliny sázíme do směsi rašeliny, písku a zahradní zeminy. Jestliže sázíme do truhlíků, můžeme také koupit speciální substrát pro vřesovištní rostliny. Nyní je také vhodný čas pro vysazení jehličnanů a stálezelných dřevin, budou mít dostatek času do zimy zakořenit.
Zelenina
Na zeleninové zahrádce dozrávají dýně, sklízí se celer, podzimní mrkev, brambory, poslední hrášek a fazolky, cukety a baklažány, podzimní zelí, květák, špenát a mangold. Záhony po zelenině pečlivě zryjte a můžete ještě zasít zelené hnojení, které pak brzy z jara zaryjete do půdy. Do pozdního podzimu i zimy vám na záhonech zbude pozdní růžičková kapusta, zelená petrželka, pažitka a odolné odrůdy špenátu.
Bylinky
Aby vám nechyběly čerstvé bylinky ani v zimě, z trvalek (máta, pažitka, šalvěj, rozmarýn, tymián) si odeberte kousky trsů do květináčů.
Letničky si pak můžete vysít do nádob a dát na chodbu či do kuchyně (majoránka, petrželka, řeřicha, kerblík).
Hledáte další tipy a rady pro vaše zahrady? Podívejte se na Přemkovy rychlé rady pro zahrady.
Psali jsme také: