Prefabrikáty nachází své místo při výstavbě developerských projektů
Výstavba developerských projektu zřejmě vstupuje do nové éry. Finská společnost YIT totiž zahájila využívání prefabrikátů ve svých projektech. Konkrétně se tak děje v Praze v nově vznikajícím residenčním projektu Lappi Hloubětín a Happi Milánská. Osazují se koupelny, výtahové šachty a další části stavby. Cílem takového způsobu výstavby je mimo jiné větší množství dostupného bydlení.
Výstavba z modulů je rozšířená především v severských zemí Evropy. Hlavními výhodami prefabrikátů jsou kratší doba a zlevnění výstavby. Tato moderní technologie také přináší vyšší preciznost a kvalitnější provedení. Výhodou je i rozměrová přesnost prefabrikátů oproti standardní výstavbě.
Prefabrikace dlouhodobě patří k prioritám finského developera YIT. Historicky první koupelnu nainstalovala společnost na podzim roku 2019 ve vzorovém bytě v osmé etapě Pori rezidenčního komplexu Suomi Hloubětín. Ve větší míře pokračovala v etapách sousedního projektu Lappi Hloubětín Kemi a Ranua, kde prozatím bylo osazeno přes 180 koupelen. V areálu Vesi Hostivař se jedná již téměř o 40 modulů a v dalším projektu Happi Milánská je dosud namontováno 55 z celkových 94 modulárních koupelen. Developer zde ale rovněž počítá s výrazným rozšířením použití prefabrikovaných prvků. Využívá je i na konstrukce pavlačí a balkonů i na převážnou většinu vodorovných a svislých nosných konstrukcí.
Díky tomuto systému se realizace projektu zkrátí o šest týdnů až dva měsíce. Tím, že na stavbě může být díky modulárním prvkům méně lidí, se pak částečně řeší i problematika nedostatku pracovní síly. Každopádně se tím snižují i celkové náklady a emise CO2.
„Prefabrikace je podle nás jednou z cest, která může pomoct k řešení současné neuspokojivé situace na trhu s bydlením. Větší výstavbě bytů brání kromě zdlouhavých povolovacích procesů také problémy ve stavebnictví. Ty se ještě zhoršily s vypuknutím války na Ukrajině, kdy dodávky materiálu byly buď výrazně prodlouženy, nebo úplně zastaveny. Navíc v České republice dlouhodobě chybí i spousta profesionálních řemeslníků a dělníků,“ vysvětluje generální ředitel YIT Stavo Marek Lokaj a dodává: „Potenciál modulární výstavby je obrovský a my jej chceme využít na maximum. Přistoupili jsme proto k dalšímu rozšíření a kromě koupelen instalujeme do projektu Happi Milánská i další konstrukční prvky z prefabrikátů – schodišťová ramena, výtahové šachty, balkonové desky, stropní filigrány a nově též stěnové panely. Modulární výstavba nepřináší jen úsporu času a pracovní síly, ale také zefektivnění a zkvalitnění výroby. Zákazník se vůbec nemusí bát bytových jader v duchu staré panelákové zástavby. Tyto modulární koupelny jsou vyráběny moderní technologií z vysoce kvalitních materiálů a člověk je na pohled nijak nerozezná od současné klasické výstavby. Naopak díky příjemnějšímu a bezpečnějšímu pracovnímu prostředí pro dělníky získá ještě lépe postavený byt, jelikož se snižuje třeba riziko křivě položené a špatně vyspárované dlažby.“
A jak to celé probíhá? Výstavba z modulů, tzv. prefabrikace, má oproti té tradiční svá specifika. Její princip spočívá v tom, že na staveniště se přivážejí hotové moduly (např. celá budoucí koupelna bytu včetně zařizovacích předmětů, obkladů a dlažeb), které předtím vznikly ve specializovaných výrobních závodech. Na místě se pak již pouze osazují pomocí jeřábů do skeletu budovy.
Mohlo by vás zajímat
Mohlo by vás zajímat
HAPPI Milánská k prodeji
V Horních Měcholupech v Praze 15 vznikají nové kvalitní městské byty ve finském stylu. Zcela nový rezidenční projekt provázaný s přírodou nese název HAPPI Milánská. Vzniknout zde má 72 bytových jednotek. Lokalita nabízí blízkost přírodě i výbornou dostupnost do centra hlavního města, kde jste autem za 20 minut. Developerem je finská společnost YIT. Předpokládaná kolaudace je plánována na 2. kvartál roku 2024.
Mohlo by vás zajímat
Videodeníček nového bytu Terezy Brodské - část IV.
Posledních několik měsíců jsme společně s herečkou Terezou Brodskou sledovali, jak vzniká její budoucí bydlení v projektu AALTO CIBULKA finského developera YIT. Projekt, který se nachází v pražských Košířích, je konečně hotov a Terezu čeká už jen předání bytu. Pojďte se společně s námi podívat, jak Terezin vysněný byt vypadá!
Mohlo by vás zajímat
Developerská společnost YIT zahájila předposlední etapu projektu Suomi Hloubětín
V nové rezidenční čtvrti Suomi Hloubětín má společnost YIT aktuálně ve výstavbě etapy Lahti, Salo, Porvoo a Pori. Nyní navazuje již devátou, předposlední fází Vantaa, která zahrnuje čtyři domy s celkem 104 nízkoenergetickými jednotkami ve finském stylu. Její dokončení developer plánuje na jaro roku 2022.