Připravte růže na první mrazíky
První mrazíky můžeme čekat každým dnem, je tedy na čase zazimovat zahradu, a především pak květiny, jako například růže. Ty nás pak na jaře opět odmění nádhernými květy. Poradíme vám, co je důležité udělat, aby růže zimu přečkaly.
Ať už pěstujete růže popínavé, keřové či stromkové, všechny budou s blížící se zimou potřebovat ochranu před mrazy.
Růže na zimu rozhodně nestříhejte. Důležité je, aby na rostlince zůstaly zelené části, a to i když už jsou odkvetlé. Přes zimu totiž budou růži chránit a zásobovat jí energií.
Co je ale potřeba odstranit, tak to jsou všechny listy a květy, které se udržely. Mohly by je totiž napadnout škůdci. Ideální je do středu rostliny přidat kompost, který bude rostlinku chránit u země. Celou růži pak zakryjeme netkanou textilií v bílé barvě, jutovým pytlem či rákosovou rohoží. Často se k tomuto účelu využívá i chvojí z jedle či smrku. Bílá barva textilie odrazí lednové ostré paprsky a pustí k rostlině potřebné světlo.
Pokud máte růže v květináči, ukryjte nádobu do země, kterou před tím zateplíte polystyrenem. Nadzemní část poté opět zakryjte. Rostlinky ale samozřejmě může zimu přečkat i ve sklepě nebo garáži.
Růži bychom měli zazimovat ve chvíli, kdy udeří první mrazíky, což bývá leckdy už koncem října. Nedělejte to však dřív, než je potřeba. Rostlinka by pak měla zůstat zazimovaná až do jara, dokut teploty trvale nepřekročí nulu.
V zimě je pak ideální čas od času zkontrolovat, zda je zemina navrch alespoň trochu vlhká a příliš nevysychá. Pokud potřebuje půda vlhkost, vyberte den, kdy teploty budou nejblíže u nuly. Voda by pak měla být hodně studená, aby se co nejvíce rovnala teplotě vzduchu.
Psali jsme také:
- Růže jsou královnami květin, jejich krása ale není zadarmo, je potřeba o ně dostatečně pečovat
- Okenní parapet může být plný květů i na podzim
- Je ideální čas na založení vřesoviště. Poradíme vám, jak na to!
- Mezi rostliny, které na naší zahradě udělají podzim podzimem, patří dozajista ozdobné traviny