K požáru může dojít kdykoliv a kdekoliv bez ohledu na využitý stavební materiál. Požár vzniká vzplanutím v interiéru, nebo v důsledku nějaké závady. Na vině tak může být vadná elektroinstalace i adventní věnec. Když už požár vznikne, je ve finále vlastně jedno, zda hoří v dřevostavbě, nebo v cihlovém domě. Ve všech případech platí, že hoří hlavně vnitřní vybavení domu, jako je nábytek, textilie apod.
Logičtější by se mohla zdát námitka, že pokud už k požáru vnitřního vybavení dojde, bude následně hořet spíše dřevěná konstrukce, než třeba stěna z cihel. To ale není pravda, protože jsou stěny dřevostavby opláštěné nehořlavými materiály, které zaručují požární odolnost kolem 60 minut. Norma přitom požaduje většinou pouze 15 – 45 min. Požární odolnost definuje dobu, po kterou konstrukce odolává účinkům požáru, aniž by došlo k poškození její funkce a celistvosti. V praxi to znamená, že pokud během hodiny dojde k uhašení požáru, konstrukce dřevostavby zůstane neporušena.
Pokud bychom chtěli srovnávat například dřevěnou konstrukci s kovovou, vyjde při požáru lépe dřevostavba. Kovové prvky sice neshoří, ale žárem se roztáhnou, takže může dojít k rychlejšímu zhroucení celé budovy. Oproti tomu dřevostavby, například ty se sendvičovou konstrukcí, mají kostru opláštěnou právě nehořlavým materiálem, jakým může být třeba sádrokarton, sádrovláknité desky, minerální tepelná izolace a podobně. Výhodou dřeva je i to, že oproti kovové konstrukci lze dřevostavbu hasit řízeným způsobem. To znamená, že hasiči mají šanci odhadnout, kdy se konstrukce začne bortit. Důvodem je to, že zuhelnatění povrchové vrstvy dřeva má významný tepelněizolační efekt, což hoření zpomaluje.
Pokud k ničivému požáru už opravdu dojde, další výhodou dřeva je, že jeho likvidace vyjde levněji a ekologičtěji, konstrukce z jiných materiálů lze recyklovat jen s obtížemi.
Všechny tyto výhody splňují například i dřevostavby sendvičového typu z výrobního závodu RD Rýmařov. Mají zvýšenou požární odolnost díky plášti ze speciálních nehořlavých materiálů. Konkrétně u těchto domů jde o sádrovláknitou protipožární desku, která je dle klasifikace stavebních materiálů nehořlavá a chrání nosnou část konstrukce. Technologií, které zaručují požární odolnost, je nespočet. Jednou z nich je také speciálně upravené dřevo, tzv. mass-timber. Zde dochází právě k tomu, že při požáru jeho povrch zuhelnatí a působí jako izolační vrstva, která zabraňuje nadměrnému nárůstu teploty uvnitř nespáleného jádra. Oheň se tedy šíří velice pomalu a kontrolovaně. V krajních případech lze pozorovat i samovolné přerušení hoření.
Dřevostavba zkrátka neshoří jako dříví v krbu. Je ekologickým a zároveň bezpečným domovem pro mnoho generací.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Kvalitní dřevostavby budete moci předat i vnoučatům, důležité je si vybrat správného dodavatele
Zájem o dřevostavby v České republice stále více roste. Budoucí majitelé domů většinou nejvíce a často mylně odrazuje požární bezpečnost, akustika a především životnost. Dřevo je přitom ve stavebnictví využíváno po staletí a vydrží přesně to, co zděný dům. Mýtů kolem dřevostaveb přitom s narůstajícím rozmachem v moderním stavebnictví stále přibývá, nejčastější je pak právě zmiňovaná nízká životnost. Často si také lidé pod pojmem dřevostavba představí sruby či roubenky, přitom v dnešní době se dá ze dřeva postavit i velmi moderní designový dům s těmi nejlepšími vlastnostmi.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
RD Rýmařov více jak půl století na trhu. Pojďme se podívat, jak vznikají dřevostavby!
Společnost RD Rýmařov je na trhu známá jako firma vyrábějící a stavějící rodinné domy na klíč s využitím dřeva. Za sebou má více jak 50 letou tradici. V portfoliu firmy lze najít také spousty bytových a developerských projektů. Od svého založení je společnost spojena především s rozvojem moderního stavění na bázi prefabrikace dřeva. Díky vlastnímu vývojovému a konstrukčnímu oddělení chce firma i nadále vyvíjet a realizovat výstavbu rodinných domků či bytových projektů. Velkou ambicí je podílet se na vzniku udržitelných projektů pro budoucnost.
Mohlo by vás zajímat
Materiály a technologie
Jaké jsou vlastnosti dřeva jako stavebního materiálu?
Výstavba dřevěných domů sahá hluboko do dějin. Moderní konstrukce a stavby na bázi dřeva se dostávají do popředí zájmu teprve posledních zhruba 50 let. Dřevo jako stavební materiál má rozhodně několik předností. Oproti ostatním stavebním materiálům je ekologičtější, má lepší tepelně izolační vlastnosti při stejné tloušťce stěny, pyšní se skvělými fyzikálními a mechanickými vlastnostmi a v neposlední řadě se díky moderním technologiím neustále vyvíjí.