Dřevostavby zažívají opravdový boom. Žádané jsou především pro vlastnosti jako rychlost výstavby, dlouhá životnost a udržitelnost. Dřevostavby jsou trendem hlavně v rodinném bydlení, v posledních letech se ale dřevo začíná využívat i pro stavby větších projektů v městských zástavbách. Často si mnoho lidí klade otázku, zda velké množství realizovaných dřevostaveb neohrozí stav českých lesů. Odpovědi jsme hledali u odborníků, kteří se stavbou dřevostaveb zabývají již přes 50 let.
Jedním z největších výrobců dřevostaveb v České republice je závod RD Rýmařov, který patří do skupiny Progresus. Rýmařovské dřevostavby jsou převážně ze smrků a společnost kupuje dřevo výhradně od českých zpracovatelů. Proto jsme se na zpracování dřeva zeptali právě zde.
„Naše planeta potřebuje hlavně mladé stromy, které absorbují CO2. Staré stromy ho totiž více vypouštějí, než přijímají. Proto je důležité ve správný čas tyto stromy vytěžit a jejich dřevo zpracovat. Neobhospodařované lesy nikomu nepomohou. Řízená těžba dřeva a jeho využití ať už ve stavebnictví, nebo v jiných oborech je pro životní prostředí zásadní,“ říká Jan Nový, ESG director Progresus Invest Holding.
Jedním z nejdůležitějších benefitů dřeva je jeho udržitelnost. Ve stavebnictví je dřevo v podstatě jediný udržitelný materiál a součástí produkce dřevostaveb je i návrat dřeva do přírody. Výsadba nových stromků mimo jiné představuje snížení uhlíkové stopy.
„Dřevo je přírodní zdroj, je stoprocentně recyklovatelný a absorbuje CO2. Říká se, že jeden strom dovede za svůj život pohltit 870 kg CO2. To, co si z přírody bereme, proto také vracíme. Máme závazek, že za každý postavený dům vrátíme do přírody 200 sazenic. Vzniká tak koloběh mezi námi, dřevem a přírodou,“ říká Jan Nový.
Společnost také při nové výsadbě spolupracuje s profesionály v oblasti lesního hospodářství, kteří dohlíží na dodržování zásad. „Při sázení chceme postupovat správně, nechceme jít ve stopách greenwashingu, a činit tak z našeho pojetí pouhé marketingové gesto. Proto jsme spojili síly s odborníky z České lesnické akademie Trutnov,“ říká Jan Nový. Jen v roce 2022 skupina Progresus navrátila do lesů 39 000 stromů. Pokračovat bude v další sázecí sezóně, tedy od jara 2023.
Podle odborníků se v současné době v českých lesích nachází dvojnásobná celková zásoba dřeva než za první republiky. Přitom míru využití dřeva ve stavebnictví máme horší než například Portugalsko, které je skoro bez lesů.
„Kvůli dřevostavbám o naše lesy rozhodně nepřijdeme. Ročně přiroste ještě více dřeva, než jsme schopni zpracovat a než těžíme,“ říká Miloš Pochobradský, ředitel České lesnické akademie Trutnov.
„O poškozování životního prostředí nebo neúměrném kácení nemůže být řeč. Problémem je, že pro dřevo neumíme nalézt odbyt na domácím trhu,“ uzavírá Jan Nový. Právě proto se také RD Rýmařov zaměřuje na ekonomicky dostupné bydlení v dřevostavbách. Podporuje rozšíření dřeva jako udržitelného a plně recyklovatelného stavebního materiálu, který efektivně snižuje emise CO2 .
Mohlo by vás zajímat
Dřevostavby
Sázení stromů je nedílná součást produkce dřevostaveb
Dřevostavby jsou v posledních letech velmi oblíbeným způsobem bydlení, a to především díky šetrnosti k přírodě. Dřevo je totiž obnovitelná surovina, která dorůstá v našich lesích. A rozhodně neplatí, že kvůli dřevostavbám přijdeme o naše lesy. Naopak!
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Lídr na trhu dřevostaveb v roce 2022 navrátil do přírody 39 000 stromů
Ekologie a udržitelnost jsou stále důležitější součástí našich životů. Tento trend se objevuje také ve stavebnictví, které se na tyto oblasti čím dál častěji zaměřuje. Příkladem je mimo jiné i udržitelná výstavba dřevostaveb. Domy ze dřeva se totiž mohou pochlubit mnohem nižším dopadem na životní prostředí a snahou jejich producentů je navracet tento klíčový stavební materiál zpět do přírody.
Mohlo by vás zajímat
Inspirace
Odstartoval Stavební veletrh a Festival architektury v Brně
Dnes začal na brněnském výstavišti souběh několika zajímavých akcí. Stavební veletrh Brno, Festival architektury a veletrh nábytku a interiérového designu MOBITEX letos nabídnou velké zastoupení vystavovatelů, které dokonce předčilo očekávání organizátorů. Oproti loňskému roku se počet vystavujících firem téměř zdvojnásobil na 224. Rozhodně tedy bude kde čerpat inspiraci a nové znalosti. Akce potrvá do 4. března a zaměří se hlavně na současné fenomény – architekturu malometrážního bydlení a stále oblíbenější luxusní ubytování v přírodě zvané glamping. Program Festivalu architektury odhalí inovace, které stojí za technologickou revolucí ve stavebnictví.