„Dotační prázdniny se týkají pouze příjmu žádostí v Nové zelené úsporám, nedotknou se nijak NZÚ Light či kotlíkových dotací a ani zpracování, schvalování a proplácení již podaných žádostí v NZÚ,“ ubezpečuje Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR a dodává: „Zájemci o dotace mohou využít letní měsíce k přípravě svých projektů podle nových podmínek.“
Minulý rok poznamenaný válkou na Ukrajině a energetickou krizí přinesl výrazný nárůst zájmu o různá opatření snižující účty za energie. Od října 2021 si o některou z dotací řeklo 168 tisíc žadatelů, kteří si v souhrnu požádali o dotaci ve výši 37 miliard korun. Přijato bylo více než 117 tisíc žádostí o podporu realizace domácí fotovoltaické elektrárny a téměř 30 tisíc žádostí o instalaci tepelného čerpadla.
Ve většině oblastí podpory zůstávají podmínky poskytování dotací od září stejné, nebo jsou výhodnější. Zjednoduší se požadavky na proces vyřízení žádosti a to tím, že odpadne povinnost předkládat faktury a ve většině případů i projektovou dokumentaci. Žadatelé nemusí mít obavy, pokud nestihli svou žádost podat. Léto mohou využít na přípravu nebo realizaci svého projektu a o dotaci požádat zpětně v září. Podpořena budou i úsporná opatření realizovaná po 1. lednu 2021.
Přechod Nové zelené úsporám pod program HOUSEnerg Modernizačního fondu zajistí dlouhodobé financování energetických úspor v rezidenčním bydlení.
„Díky prostředkům z Modernizačního fondu budeme moci v nové etapě programu podpořit více domácností. Více se budeme zaměřovat na oblast renovací rodinných i bytových domů. Podmínky jsme nastavili tak, aby realizace úsporných opatření byly dostupné i pro ty, kteří na ně dosud nedosáhli. Finanční zdroje pocházejí z výnosu emisních povolenek, takže nezatěžují státní rozpočet,“ uzavírá ministr Hladík.
Fotovoltaika: Dotace na fotovoltaiku se nemění. Jednodušší bude administrativa.
Výměna plynového kotle za tepelné čerpadlo: Žádat o dotaci lze nejen za výměnu plynových kotlů za tepelné čerpadlo, ale i dalších topidel starších 20 let.
Konec podpory tepelných čerpadel se zemními vrty: Tepelná čerpadla se zemními vrty již podporována nebudou. Jinak budou ale u výměny stejné podmínky jako doposud. Za novinku lze považovat o 40 000 Kč vyšší podporu na tepelné čerpadlo typu země-voda s plošným kolektorem.
Novostavby: U novostaveb se podpory dočkají jen stavby v nejvyšším energetickém standardu, dotace bude navýšena na 535 000 Kč.
Bytové domy: Na dotaci budou mít nárok také senioři žijící v bytových domech, dále pak rodiny pobírající příspěvek na bydlení či lidé se třetím stupněm invalidity. Podpořeni budou také nízkopříjmoví vlastníci bytových jednotek a družstevních podílů. Podpora je připravena také pro bytové domy ve vlastnictví obcí. SVJ a bytová družstva získají možnost čerpat dotaci formou zálohy, ale i bonusové plnění za každou nízkopříjmovou domácnost.
Starší rodinné domy: Navýší se dotace na zateplení. Pokud žadatel zateplí dům dostatečně, nově získá až 950 000 Kč. Aktuálně je maximální dotace 650 000 Kč.
Mohlo by vás zajímat
Fotovoltaické elektrárny
Fotovoltaika pro bytové domy: Jak na realizaci v rámci bytového družstva? Nová legislativa přinesla zásadní změny!
Vlastní fotovoltaická elektrárna pro bytové domy je velkým tématem současnosti. Legislativa ještě nedávno neumožňovala sdílení společně vyrobené elektřiny mezi jednotlivé domácnosti. To se ale mění s novelou vyhlášky o Pravidlech trhu s elektřinou, která vstoupila v platnost k 1.1. 2023. Tento krok usnadňuje a zjednodušuje bytovým a panelovým domům cestu za zelenou elektřinou. O jaké novinky se konkrétně jedná a vyplatí se fotovoltaika na bytovém domě? V našem videu vám ukážeme konkrétní případ jednoho panelového domu s 23 byty sdruženými v bytovém družstvu. Podíváme se na výhody energetického společenství a sloučení elektroměrů do jednoho odběrného místa, na cenu řešení po odečtení dotace, konkrétní úspory a samozřejmě se podíváme i na možné nevýhody.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Fotovoltaika pro každého! 100% dotace pro důchodce a nové možnosti pro bytové domy
Trh střešních fotovoltaik prochází za poslední měsíce turbulentními změnami. Po dvouletém období extrémního zájmu přišlo ochlazení. Podle odborníků se letos trh přirozeně čistí. Zatímco některé instalační firmy neustály změnu spotřebitelského chování a krachují, stabilní hráči pracují dál na instalacích. Například společnost S-Power Energies v červnu dokončila svou 10tisícou elektrárnu. Firma tak celkově za dobu své historie instalovala na české rodinné domy 64,2 MWp. Znovu tím potvrzuje svou pozici jednoho z nejsilnějších a nejstabilnějších hráčů na trhu.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Fotovoltaická elektrárna pro bytové domy krok za krokem
Bytová družstva a SVJ začínají ve velkém řešit pořízení vlastních zdrojů energie. Situace je příznivější díky nové legislativě, konkrétně se od 1.1. 2023 změnila novela vyhlášky o Pravidlech trhu s elektřinou. Tento krok zjednodušuje bytovým domům cestu za úsporami a vlastní zelenou elektřinou. Pojďte se s námi podívat na to, jak v praxi může fungovat klasický bytový dům s vlastní fotovoltaickou elektrárnou.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Až milionová dotace na opravu starších rodinných domů
Oprav dům po babičce, to je název nového dotačního programu v rámci kterého můžete získat až jeden milion korun ve formě zálohy především na zateplení staršího domu. Program Ministerstvo životního prostřední spustí od září. Nárok budou mít všichni, kteří jsou ekonomicky aktivní.