Unikátní obytný projekt vyrůstá v brněnské lokalitě Komín. Jedná se o místo v blízkosti přírody, na místě bývalého lomu, kde se těžil kámen, podle kterého také projekt nese název DIORIT. Důraz je v tomto projektu kladen nejen na jedinečný design stavby, ale také na ekologii.
Pro mnoho obyvatel Brna je Kamenolom jen jedna z mnoha zastávek při cestě do Zoologické zahrady či na přehradu. To se ale brzy změní. Roste tam totiž unikátní rezidenční objekt, který dlouho pusté místo přemění na oázu zeleně pro příjemné bydlení. Rezidence Diorit totiž bude díky až 4500 metrům čtverečním zelených střech jedním z nejzelenějších rezidenčních projektů v Evropě.
Prostor bývalého kamenolomu měl původně sloužit jako deponie či skládka, ale po změně územního plánu se nakonec pro tento bytový projekt podařilo získat stavební povolení. Autorem projektu je architektonická kancelář DRNH, která tento projekt navrhla ještě před tím, než měla investora. „Navrhli jsme dům, který odpovídal místu. Našli jsme investora, který koupil lom a my jsme následně pracovali na změně územního plánu. To vše zdarma – celou dobu jsme doufali, že naše úsilí se promění v reálnou fungující budovu. Kolaudovat se má ještě letos,“ říká architekt Antonín Novák z ateliéru DRNH.
Na první pohled netradiční místo vytvořilo zajímavé podmínky pro nevšední rezidenční bydlení, u kterého hraje hlavní roli estetika, ale také energetická náročnost objektu. Sedmipatrový dům nabídne 141 bytových jednotek. Kombinace úsporného vytápění a chlazení, rekuperace, stínění a inteligentního řízení domácnosti bude zajišťovat 100% komfort a minimální náklady pro obyvatele domu.
Dům je z konstrukčního hlediska kombinací monolitické konstrukce a vápenopískového zdiva, které bylo použito ve vyšších patrech. Velká pozornost pak byla věnována akustice. „Jedná se o návrh s optimálním rozložením bytů, orientací na jih a s důrazem na soukromí obyvatel každého bytu. Velkou výzvou bylo nejen ideální využití prostoru, ale také odstínění tramvajové a automobilové dopravy,“ popisuje architekt Antonín Novák.
Ve vnitrobloku bude krásný komunitní park a odpočinková zóna, směrem do ulice potom komerční prostory, hřiště pro děti a místo pro společné setkávání. Kamenolom obklopuje les protkaný cyklostezkami ideálními pro jízdu na kole, chůzi, běh či procházku s kočárkem. V blízkosti se nacházejí odpočinkové lokality, jako je například Údolí oddechu, obora Holedná s rozhlednou, brněnská Zoologická zahrada a Brněnská přehrada.
Mohlo by vás zajímat
Architektura a urbanismus
Projekty ateliéru DRNH představují Antonín Novák a Petr Valenta
Ateliér DRNH je v posledních letech spojován zejména s vynikajícími realizacemi bazénů. První z nich je rekonstrukce a dostavba areálu letního koupaliště na Kraví Hoře v Brně. Další je například město Litomyšl, které díky ateliéru získalo nový krytý bazén. Architekti Antonín Novák a Petr Valenta se v poslední době také hodně soustředí na rekonstrukce. V našem rozhovoru jsme se zaměřili na projekty převážně historického charakteru. Ptali jsme se na obnovu Květné zahrady v Kroměříži či obnovu morového sloupu v Olomouci, kde architekti navrhli také most přes řeku Moravu, u něhož byl kladen důraz na pochopení kontextu území, genia loci daného místa a následné citlivé včlenění stavby do historického prostředí města. Ateliér se ale pustil i do jedinečného projektu rezidenčního bydlení ve starém lomu v Brně.