V Praze byla v uplynulých dnech představena aktuální studie Vltavské filharmonie. Dánské architektonické studio by mělo hotovou studii předat již v únoru. Na jejím základě budou moci začít projektové práce, které by měly během tří let vyústit v zahájení samotné stavby.
Ateliér BIG zvítězil se svým návrhem v mezinárodní architektonické soutěži na novou pražskou budovu filharmonie před rokem a půl. Od té doby jeho tým a další desítky odborníků pracují na detailech stavby. Součástí procesu je i práce s připomínkami politiků, veřejnosti či budoucích nájemníků budovy. „Vltavská filharmonie je zkomponována jako meandrující cesta od břehu řeky na střešní terasu. Proudy veřejnosti a pražská belvederová náměstí spojují městský život s hudbou v jejím srdci. Pražské sály jsou stvořené dominanty na pohled, vyladěny pro zvuk, orchestrovány funkčně i pro spojování lidí. Z této rytmické struktury vystupuje symfonie kolonád a balkonů jako platforma pro veřejný život. Expresivní i pragmatická, nová filharmonie se stane klíčovou dominantou Prahy. Od řeky až na střechu,“ popisuje Bjarke Ingels.
Architekti například budovu filharmonie lépe propojili s nábřežím i sousedním Negrelliho viaduktem. „Na dopracování architektonické studie pracovali odborníci z celého světa. Při dopracování reagovali na připomínky soutěžní poroty, ale také širší veřejnosti, která se aktivně zapojila do procesu úpravy návrhu. Ve srovnání s původním návrhem se ve výsledném projektu objeví řádově více zelených ploch a významně posílí i spojení s řekou,” vyjmenovává jen některé změny náměstek pražského primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček. „Vltavská filharmonie nebude pouze novým koncertním sálem, stane se především otevřeným kulturním a vzdělávacím centrem, které bude sloužit veřejnosti.”
Mezi nové úpravy patří například úprava hlavního sálu kvůli lepšímu výhledu a kvalitnější akustice. Té se věnuje japonská firmy Nagata Acoustics. Dále pak foyery byly upraveny tak, aby poskytovaly velkorysou plochu a přehledný prostor pro cirkulaci. Došlo i k úpravě multifukčního sálu tak, aby se dosáhlo větší míry všestrannosti a funkčnosti včetně druhého balkonu. Řeší se také školní sál nebo gastroprovozy, především pak střešní bistro s výhledem. To bylo doplněno o mezanin, který umožňuje navýšení kapacit. Ještě bude potřeba dopracovat dopravní řešení v těsné blízkosti velkolepého projektu.
„Podrobná architektonická studie je pro nás zásadním mezníkem. Na jejím základě se totiž budou moci rozběhnout samotné projekční práce a získávání všech potřebných povolení nezbytných pro to, aby se mohlo v roce 2027 začít se samotnou stavbou, která bude špičkovou ukázkou světové architektury a novou ikonou Prahy,” dodává vedoucí projektového týmu Vltavské filharmonie Martin Krupauer, který projekt za hlavní město řídí a jedná jak se studiem BIG, tak i budoucími uživateli Vltavské filharmonie. Její otevření je naplánováno na rok 2032.
Veřejnost se bude moci s novými vizualizacemi, videem s pohledy ze střechy budovy či projektem ve 3D realitě seznámit až do 18. února v CAMPu v rámci výstavy věnované Vltavské filharmonii.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Odstartovala druhá etapa unikátního projektu Modřanský cukrovar. Standardem jsou technologie snižující energetickou náročnost
Druhá etapa Modřanského cukrovaru nabídne 126 bytových a 6 nebytových jednotek. Komplex společnosti Skanska se bude pyšnit především promyšlenou modrozelenou infrastrukturou, nejnižší energetickou náročností budov PENB – A i certifikací BREEAM. Roli generálního architekta zastává v celém projektu ateliér Chybík + Krištof. Dokončení je v plánu do konce roku 2025.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
V areálu bývalých městských lázní v Plzni začaly naplno bourací práce
Ve vnitrobloku plzeňských městských lázní, které již dlouhá léta čekají na rekonstrukci, konečně úřadují bagry. Práce v zadním traktu by měly být podle hejtmanství hotové do konce března. Chátrající objekt odkoupil Plzeňský kraj od soukromého vlastníka, nyní zde chce vybudovat odpovídající prostory pro Západočeskou galerii i multifunkční sál pro široké využití. Svůj prostor najdou v komplexu bývalých lázní také organizace zabývající se volnočasovými aktivitami pro děti a mládež.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
V Olomouci vznikne atraktivní nábřeží pro pěší i cyklisty
Podél Mlýnského potoka, který protéká kolem nákupního centra Galerie Šantovka v Olomouci, vznikne nová promenáda s relaxační zónou a vodním parkem. Nová atraktivní lokalita bude součástí chystané městské čtvrti Šantovka Disctrict. Úpravu prostoru kolem Mlýnského potoka připravil ateliér A8000, který se na rozvoji tohoto území podílí s britskou kanceláří StudioN.