Beskydská roubenka Mezi lukami se dočkala obnovy a modernizace. Rekonstrukce domu z konce 19. století, který se nachází poblíž Čeladné, probíhala pod vedením autorky Daniely Hradilové v duchu tradičních technologií a lokálních materiálů. Historický objekt tak má dnes zpět svou původní podobu a dispozice. Tato obnova si také svým zajímavým pojetím vysloužila nominaci na cenu Grand Prix Architektů – Národní cenu za architekturu 2022 v kategorii rekonstrukce.
Jedná se o tradiční stavení na původním kamenném základu se zachovalým sklepem a chlévem. Na obnovu bylo využito místní jedlové dřevo, zvenku ručně tesané, uvnitř ručně drásané a spojované dřevěnými kolíky a tyčemi, ovčím rounem a upravenými přírodními oleji. Chybějící část kamenného chléva byla doplněna materiálem z bezprostředního okolí domu, který pokračuje na okolních zídkách a zpevněných plochách. Realizaci prováděla vsetínská firmy Teslice, která se obnově dřevěných lidových staveb a památek věnuje. Pracovala například na znovuvybudování shořelé chaty Libušín od Dušana Jurkoviče.
Podlahy a venkovní terasy jsou položeny ze starých žulových desek. Kámen byl využit i při rekonstrukci komína a staré studny.
Přírodní prvky jsou zastoupeny i v interiéru. Surovost a autentičnost dodávají vnitřku ručně opracované trámy či podlahy ze sto let starých, původně řeznických, stolů. Prostor je velmi jednoduchý, velká pozornost je soustředěna právě na využité přírodní materiály a ruční práce.
V dřevěné části se nachází prostorný obývací pokoj a ložnice. V kamenné části lze najít kuchyni. Dominantou interiéru je pak prosklený průjezd. Kámen a dřevo tu prorůstají zevnitř ven a zpátky. Uvnitř roubenky lze najít také mnoho moderního designového vybavení, které svým pojetím výborně koresponduje se surovými stavebními materiály.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
V přírodním zátiší města Vlašim ve Středočeském kraji vyrostl Dům s dírou
Rozměrově úsporný, ale prostorově bohatý dům vyrostl v přírodním zátiší města Vlašim ve Středočeském kraji. Dům s dírou, pracovně zvaný Chata Polanka je nápadný především svým nezvyklým kulatým otvorem, ozvláštňuje tak místní architekturu.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Moderní horská chata vyrostla v souladu s přírodou i koloritem Krušných hor
Horská chata může mít mnoho podob, ta v Krušných horách od architektonického studia NEW HOW se sice svým tvarem liší od klasických stavení v této lokalitě, avšak svým rázem dokonale zapadá do krajiny a splývá s okolními lesy a kamením. Tento projekt se dostal díky své nezaměnitelné architektuře na shortlist finalistů, kteří se budou ucházet o Grand Prix Architektů – Národní cenu za architekturu 2022, konkrétně v kategorii Rodinný dům.