V druhém čtvrtletí letošního roku klesla průměrná cena bytů v České republice mezičtvrtletně o 1,4 procenta na 90 900 korun za metr čtvereční. Cena tak klesala již třetí čtvrtletí po sobě. Nejdražší byty jsou nadále v Praze.
Podle odborníků se ale nejedná o žádný dramatický propad, jde spíše o pokračující trend, který odstartovala vysoká inflace, růst cen energií, zvyšování úrokových sazeb a také ceny stavebních prací. Malá poptávka se pak samozřejmě promítla do cen nemovitostí.
Co se průměrných cen za metr čtvereční týká, nejdražší jsou nemovitosti nadále v Praze, kde metr čtvereční stojí v průměru 114 500 korun. V Brně pak průměrná cena metru čtverečního činí 94 300 korun a ve Středočeském kraji 74 400 korun. Nejnižší ceny bytů jsou naopak v Ústí nad Labem, kde metr čtvereční lze koupit za 33 800 korun, v Karlových Varech pak za 43 300 korun.
Data vyplývají z nejnovějšího žebříčku Real Index, který pravidelně vydává poradenská a technologická společnost Deloitte.
„Celkově se ve sledovaném období prodalo 6 344 bytů. 2 705 z nich bylo v novostavbách, z čehož šlo v 1 852 případech o prvoprodeje, následovaly více než dva tisíce prodejů v panelových domech a více než patnáct stovek prodaných bytů v cihlových objektech,” říká Petr Hána z Deloitte.
Jen pro srovnání, ceny bytů se od roku 2014 v Praze a krajských městech zvýšily o 238 procent. Podle odborníků by v blízké budoucnosti žádné výrazné změny nastat neměly.
„V následujícím období neočekávám na realitním trhu zásadní změny. Úrokové sazby a ostatní faktory ovlivňující vývoj realitního trhu prozatím zůstávají beze změn, což bude zejména developery tlačit k různým incentivám a nabídkám benefitů. Oproti cihlovým a panelovým domům jsou totiž byty v novostavbách o desítky tisíc korun za metr dražší,” dodává Petr Hána z Deloitte.
Mohlo by vás zajímat
Stavba není sen 8 - Praha Lysolaje
V Praze vznikne malebné místo pro bydlení s nádechem klidného venkova. Začaly stavební práce i prodej bytů.
Bydlení s respektem, to je motto nové rezidenční výstavby Lysolajský dvůr, která vyrůstá na západním okraji hlavního města. My vám tentokrát již v 8. sérii pořadu Stavba není sen chceme ukázat pozadí toho, jak se takový developerský projekt plánuje včetně všech překážek. Protože když se objeví informace, že vzniká nový developerský projekt s byty na prodej, ne vždy je přijat kladně. A to i přesto, že oživí jinak chátrající a zdevastované místo. Projekt Lysolajský dvůr však vrátí duši obci Lysolaje a oživí i původní potok, který byl před lety nekompromisně zatrubněn pod zem a zaasfaltován. Proto se pojďme podívat na bytovou výstavbu trošku jinýma očima. Ono je to totiž možná daleko složitější a promyšlenější, než jste si mysleli...
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Objem hypoték byl v srpnu nejvyšší od června 2022
Hypoteční trh v srpnu ožil, a navíc úroková sazba klesla mírně pod hranici 5,8 %. Banky a stavební spořitelny poskytly v uplynulém měsíci hypoteční úvěry za 14 miliard korun. Meziměsíčně tak objem poskytnutých hypoték vzrostl o čtvrtinu a dostal se na nejvyšší hodnotu od června minulého roku. Čísla poskytl ČBA Hypomonitor.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Lysolajský dvůr byl nominován v soutěži Realitní projekt roku 2023
Projekt Lysolajský dvůr se s ostatními developerskými projekty utká v soutěži Realitní projekt roku o první místo. Jedná se o přestavbu opuštěného objektu uprostřed pražských Lysolají. Celá lokalita díky tomuto projektu získá zpět nejen ikonický potok, který byl v minulosti zaasfaltován, ale také moderní nádech a atraktivitu. Realitní projekt roku je přehlídkou českých developerských projektů v jednotlivých regionech České republiky. O Lysolajském dvoře jsme vás navíc informovali v uplynulých dnech i my, a to díky pořadu Stavba není sen 8, jehož hlavním dějištěm je právě brownfield, kde Lysolajský dvůr vyrůstá.