Kvůli krizi spojené s koronavirem má řada lidí problém se splácením hypotéky, další zvažují přestěhování mimo město
Třetině lidí v Česku zkomplikovala krize spojená s opatřeními proti šíření koronaviru situaci s bydlením. Nejčastěji mají strach, že budou mít problémy s placením nájmu nebo hypotéky. Aktuální problémy s placením uvedlo šest procent Čechů. Vyplývá to z výsledků průzkumu Generali Investments. Do budoucna lze také očekávat, že se situace promítne na trhu s kancelářskými prostory i na poptávce po bydlení. Díky home office nejsou lidé tolik odkázání na každodenní dojíždění a poohlížejí se i po nemovitostech mimo města.
Z průzkumu vyplynulo, že téměř třetina lidí vnímá zhoršení ekonomické situace a kvůli ní sami slevují ze svých nároků na bydlení. Přestěhovat se do menšího bytu nebo vzít za vděk nemovitostí v horší stavu, přiznala více jak desetina respondentů.
Trendem v České republice je bydlení ve vlastním. Také více než polovina dotázených takto bydlí, v nájmu žije 27 procent, zbytek bydlí u příbuzných nebo přátel. Jejich představy o budoucím bydlení značně liší, přesto ve svém chce žít většina z nich. Dvě třetiny z dotázaných si chtějí vlastní bydlení teprve pořídit, mají ale strach, že kvůli koronaviru bude situace složitější než dosud. Každý dvacátý dokonce musel koupi nemovitosti odložit, dalších osm procent zodpovědělo, že si nebudou schopni nastřádat dostatek financí, aby si mohli svůj domov dovolit.
Vir covid-19 s sebou přinesl také nový fenomén, kdy řada zaměstnavatelů zjistila, že lze v mnoha případech pracovat z domova. Na takzvané home office byla ke konci září čtvrtina oslovených. Pokud budou opatření spojena s pandemií pokračovat, lze odhadovat, že toto číslo ještě poroste.
„Dá se očekávat, že výrazné rozšíření práce na takzvaný home office se podepíše nejen na trhu s kancelářskými prostory, ale právě i na poptávce po bydlení, protože lidé už nebudou tak vázáni každodenním dojížděním do práce," uvedl ředitel Real Estate Generali Investments Marek Bečička.
A tomu dává za pravdu i výsledek dotazníkového šetření, kde přes čtvrtina lidí uvedla, že se chtějí do budoucna odstěhovat z města a že kvůli současné situaci i změnili zaměstnání. Proto jsou v jejich hledáčku především objekty, kde by měli dostatek svého prostoru k práci.
Doporučujeme:
Hledáte nový byt? Podívejte se na přehled aktuálních projektů