Bytové domy ze dřeva zažívají aktuálně boom především v zahraničí, u nás je tato výstavba zatím v začátcích. Projekt Dřevák by měl být proto doposud největší svého druhu v České republice. Vyrůst má na brownfieldu v ulici Radlická v Praze 5. Autorem architektonického návrhu je přední český ateliér Jakub Cigler Architekti.
Radlický Dřevák bude součástí velkého bytového projektu. Kromě dřevostavby s 80 byty budou součástí komplexu i další dvě budovy z konvenčního materiálu. Čtyřpodlažní dřevostavba bude z dřevěných CLT desek ve všech nadzemních podlažích a bude vystavěná na železobetonovém monolitickém podnoži.
„V rámci jednoho projektu máme jedinečnou příležitost porovnat dvě různé stavební technologie, a to nejen z hlediska rychlosti výstavby a managementu stavby, ale především redukce uhlíkové stopy. Předpokládáme, že si tu ověříme, že dřevo do budoucna může nahradit výraznou část konvenčních materiálů, které více zatěžují životní prostředí,“ uvedl Petr Michálek, generální ředitel rezidenčního developera Skanska.
Cílem pilotního projektu je ukázat na dobré výhody nového materiálu v rezidenční výstavbě. Projekt by měl být první vlaštovkou budoucí bytové výstavby ze dřeva u nás. Projekt má ukázat také potenciál pro budoucí využití dřeva s cílem urychlení výstavby a redukce uhlíkové stopy.
Společnost Skanska se vydala cestou inovací v materiálech a technologiích se zapojením dřeva především kvůli tomu, že chce jít vzorem v udržitelné výstavbě. Už teď uvažuje i o stavbě další, kterou by mohla být komerční budova. Stavby by měly vést k uhlíkové neutralitě, které chce Skanska dosáhnout do roku 2045.
„Stavebnictví je zodpovědné za 40 % celosvětových emisí uhlíku souvisejících s energetikou, naopak dřevo v sobě oxid uhličitý ukládá po celou dobu své životnosti a může tak do budoucna oboru ulevit při snižování objemu emisí. Efektivnější je i z pohledu cirkulární ekonomiky. Dřevěný dům z masivního dřeva disponuje velmi dlouhou životností, na jejímž konci může být udržitelněji zdemolován a zrecyklován. Přitom stavební suť v České republice dnes tvoří zhruba 45 % celkové produkce odpadu a ročně se recykluje asi jen 15 %,“ uvedl Petr Michálek, generální ředitel rezidenčního developera Skanska.
Radlický Dřevák je navržen podle přísných požadavků enviromentální certifikace BREEAM a zároveň cílí na mimořádně nízkou energetickou náročnost v nejvyšší kategorii PENB – A. Součástí zateplené obálky budovy budou izolační trojskla. Instalován zde bude také systém pro hospodaření s recyklovanou vodou. Teplo z šedé vody bude navíc využito pro předehřev teplé užitkové vody, kde má ve spojení s fototermickými panely dojít ke snížení spotřeby zemního plynu pro předehřev TUV až o polovinu.
„Použití dřevěné konstrukce namísto betonu nebo oceli je jedním z mnoha nástrojů, jak nalézt udržitelnější řešení. Odpovědný výběr konstrukčního materiálu není ale zdaleka to jediné, co by měl dnes projekt obsahovat. Musíme hledat cesty, jak snížit spotřebu energie v budově a rovněž hospodaření s vodou uvnitř i mimo budovu je zásada, na kterou dnešní projekt musí hledat úspornější odpověď. Přičemž všechna tato hlediska přispívají jednak k ekologičtějšímu a energeticky šetrnějšímu výsledku, přispívají ale paralelně i k ekonomičtějšímu výsledku,“ uvedl Jakub Cigler, zakladatel studia Jakub Cigler Architekti.
Výstavba projektu by mohla začít už v roce 2024 a bude synonymem nízké energetické náročnosti, moderního bydlení a zdravého stavění.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Hospodaření s šedou vodou v praxi. Nízká náročnost, vysoká efektivita a minimální provozní náklady!
Dlouhodobé šetření pitnou vodou se v praxi ukazuje jako velmi efektivní. Například developer Skanska po čtyřech letech fungování vyhodnotil provoz recyklace vody ve svém bytovém projektu Botanica K. Výsledky udávají, že provoz hospodaření s šedou vodou zrecykloval více než 10 milionů litrů pitné vody. Při dnešních cenách to dělá více jak 1 milion korun.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Developer Skanska Reality v projektech chrání životní prostředí šedou vodou
Mohlo by vás zajímat
Architekti
Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality
Vystudovaný stavební inženýr Petr Michálek přešel do rezidenčního developmentu Skanska Reality ze stavební části Skanska a.s., kde působil více než patnáct let nejprve v oblasti financování a strategických investic, posléze jako výkonný ředitel divize a člen vedení.