Rady a tipy, jak pěstovat bylinky na balkoně nebo doma za oknem
Pěstování bylinek na balkoně nebo doma za oknem není nic obtížného. Bylinky krásně voní, chutnají a dokonce mají i léčivé účinky. Mít bylinky po ruce se prostě vyplatí. Navíc vám pro pěstování bylinek postačí pár centimetrů čtverečních, kde svítí sluníčko.
Bylinky umístěte na terasu nebo balkon až po třech zmrzlých mužích. Do té doby se totiž můžete setkat s přízemními mrazíky. Promyslete si, jaké bylinky chcete pěstovat. Některé totiž lze pěstovat dohromady a některé potřebují vlastní prostor. Dohromady sesazujte ty bylinky, které potřebují hodně vody. To je například bazalka, máta, šalvěj a nebo meduňka. Naopak třeba rozmarýn nebo tymián tolik vláhy nepotřebuje.
Rostliny umístěte na slunné místo. Zalévejte je střídmě a nebojte se je stříhat, protože tak udržíte rostliny v hezkém kompaktním tvaru. Občasným otočením květináče podpoříte pravidelný růst.
V průvodci bylinkami níže, si můžete přečíst, jakou konkrétní péči 6 vybraných bylinek potřebují.
Bazalka
Bazalka patří mezi nejoblíbenější bylinky. Krásně voní a ještě lépe chutná. Využít ji můžete do salátu nebo těstovin. Nevýhodou je, že bazalka není bohužel tak odolná. Pomůžete si ale, pokud ji zasadíte do samozavlažovacího truhlíku a občas ji přihnojíte. Málo živin v zemině poznáte tak, že bazalce začnou žloutnout listy.
Máta
Když se řekne ,,Mojito“ určitě se vám vybaví máta. Druhů máty je ovšem několik. Můžete pěstovat mátu čokoládovou, pomerančovou nebo citrónovou. Určitě ale sáhněte po mátě vypěstované v Čechách a ne ze supermarketů. Ty totiž dlouho nevydrží. Máta se chová jako plevel, roste rychle a bez větší péče. Proto pro ní zvolte i samostatný květináč. Ostatním bylinkám nedává prostor. Nemá ráda přímé sluneční světlo a potřebuje hodně vody. Mátu můžete usušit na čaj nebo lze přidávat do koktejlů a sladkých dezertů.
Meduňka
Nespleťte si meduňku s mátou. Meduňka má oproti mátě více citrusovou chuť i vůni. Je také velmi odolná. Z meduňky si můžete udělat výborný čaj, který má uklidňující účinky a zahání stres. Pokud se rozhodnete pro pěstování meduňky, určitě doporučujeme koupit vzrostlou rostlinku, než pěstovat ze semínek.
Tymián
Tymián má výraznou vůni. Hodí se například na přípravu mas a ryb. Přidat ho ale můžete také do zeleniny. Tymián snáší dobře sucho. Nevyžaduje oproti ostatním bylinkám tolik vody. Lze ho snadno vypěstovat ze semínek.
Rozmarýn
Rozmarýn je vytrvalý keřík s dřevnatějícími stonky. Pokud ho budete pěstovat na zahradě, může dorůst až do výšky dvou metrů. V zimě mu bude dobře v bytě na okně. Venku by v našich klimatických podmínkách nepřežil. Čerstvý rozmarýn se skvěle hodí při přípravě zvěřiny a ryb. Perfektní je i při grilování nebo na pečené brambory.
Koriandr
Koriandr má neuvěřitelnou chuť. Kdo miluje asijskou kuchyni, tak určitě ví, o čem mluvíme. Pokud se rozhodnete pro pěstování koriandru, zvolte pro jeho umístění v samozavlažovací nádobě místo, kde není vyloženě prudké slunce. Koriandr je také potřeba každý měsíc přihnojovat. Lístky koriandru se nejčastěji používají v asijských jídel. A pokud vám listy zbydou, tak je usušte nebo zamrazte.