Realitní trh s rekreačními nemovitostmi se mění. Češi se začali zbavovat svých letních sídel
Po dvou letech boomu, kdy Češi ve velkém skupovali chaty a chalupy se tento trend otáčí. V hledáčku realitních kanceláří se objevuje stále více takových objektů, což svědčí o tom, že lidé chaty opět začali prodávat.
Největší boom zažil prodej rekreačních nemovitostí během pandemie, kdy lidé měli omezené možnosti cestovat. Ve velkém tak investovali do chat a chalup, kde by mohli být i dlouhodobě na homeoffice. Ceny chat a chalup tak za poslední dva roky rostly vůbec nejrychlejším tempem a jejich nabídka klesla na historické minimum.
Nyní se ale situace obrací a poptávka klesá. Navzdory tomu však ceny téměř v celém Česku zůstávají na původní úrovni. Výjimku tvoří jediný kraj, a to Karlovarský, kde dochází k mírnému poklesu cen. Aktuální celorepubliková průměrná nabídková cena u chat činí 42 tisíc Kč za m² a u chalup pak 32 tisíc Kč.
K nejdražším krajům z pohledu rekreačních nemovitostí patří Středočeský, Jihomoravský a Liberecký. Naopak nejlevněji se dá chata či chalupa pořídit na Vysočině nebo právě v Karlovarském kraji. Záleží ovšem na velikosti pozemku, stáří objektu či atraktivitě dané lokality.
S rostoucí nabídkou se z trhu vytrácí poptávka po nákupu rekreačních nemovitostí. Důvodem vyššího prodeje může být snaha získat finance v této nejisté době či vysoká cena stavebního materiálu. U starších objektu je stále potřeba provádět opravy a lidem se v současnosti do takových úprav nechce investovat. Peníze chtějí raději investovat do moderních technologií šetřících energie v trvalém bydlení.
Psali jsme také:
- Mezi Čechy se zvýšil zájem o tepelná čerpadla a krbová kamna
- Jak snížit výdaje za energie
- Jaký vybrat materiál pro vaši stavbu?