Z chátrajícího statku se stane moderní bydlení s technologiemi i tradicemi
Pražská Trója je místem se zajímavou a bohatou historií. To platí i o bývalém panském statku ze 17. století. Nový život mu vdechla náročná rekonstrukce, jejíž součástí je propojení historických budov s citlivě zakomponovanými novostavbami. Areál se pomalu dostává do povědomí Pražanů jako Chateau Troja Residence. Za projektem stojí architektonický ateliér LOXIA, který je autorem celé koncepce.
Bývalý hospodářský dvůr se za uplynulé 4 roky změnil v pozoruhodný rezidenční areál se 72 byty, z nichž 17 se nachází v historických objektech. Několik z nich má podobu luxusních penthousů. Exkluzivita těchto bytových jednotek spočívá i v pozoruhodném výhledu na Prahu, který umožňují velká, elektronicky ovládaná okna. „Podobný typ oken se používá zatím velmi málo. Lze je ovládat z mobilu nebo laptopu a jsou rovněž napojena na meteostanici, takže pokud začne pršet nebo udeří velký mráz, a okna zůstala náhodou nedovřena, automaticky se zavřou,“ vysvětluje Ing. Michal Hendrych, hlavní inženýr z architektonického ateliéru LOXIA.
Citlivé propojení architektonicky cenných historických budov s moderními novostavbami
„S přihlédnutím k původnímu vzhledu starých budov jsme zrenovovali i jejich společné prostory, například chodby a schodiště. Byla použita historická hexagonální dlažba a keramické tvarovky a rekonstrukce se dočkaly i cenné klenby. V historickém duchu zůstaly i zámečnické výrobky a dveřní křídla a okna, částečně repasovaná a částečně replikovaná,“ říká M. Hendrych.
V naprostém kontrastu použitých technologií a materiálů pak byly společné prostory v novostavbách: zde najdeme nejmodernější obklady stěn z nehořlavých desek spolu s podlahami litými z umělého kamene (tzv. terazzo).
Přestože byl celý areál starého statku ve velmi tristním stavu, zachovaly se některé prvky, jichž mohlo být použito při další rekonstrukci. To je případ i pískovcových šambrán: podle zbytků těch původních byly vyrobeny nové a společně znovu osazeny kolem oken. Musím říct, že obdivuji práci specializované firmy, která tyto prvky vyrobila. Jen při velmi detailním studiu lze objevit rozdíly mezi novým materiálem a 300 let starými kousky,“ hodnotí projektový manažer.
Unikátní výtah
Velkým problémem byl v Chateau Troja venkovní výtah. S památkáři probíhalo dlouho jednání, zda bude vůbec možné ho použít. „Jedním z důvodů, proč jsme výtah chtěli dostat do projektu, byla naše snaha dodržet normy, a to nejen ty technologické a akustické, ale také ty pro bezbariérový přístup do budov. Nakonec se našlo řešení v podobě proskleného tubusu, kdy je i kabina celá skleněná. Při jeho projektování jsme museli zvládnout řadu konstrukčních detailů, mimo jiné způsob,“ říká projektový manažer M. Hendrych.
Óaza klidu a harmonie
Pěstěná zahrada Chateau Troja Residence, která bude součástí areálu, je komponována jako soubor několika komorních zahrad propojených pečlivě udržovanými cestičkami. Zahrady se svěží bujnou i tvarově upravenou zelení poskytnou vizuální požitky a odpočinutí na „Nádvoří“, u vodních prvků, ve stinných zákoutích nebo v „Zahradě s labyrintem a slunečními hodinami“. Procházka zahradou se všemi průhledy, promenádami, sochařskými plastikami i stinnými zákoutími by tak měla obyvatelům i návštěvníkům nabídnout jedinečný vizuální u duševní zážitek.
Psali jsme také:
UBM promění Cukrovarnický palác v Hotel Andaz Prague, první hotel řetězce Hyatt v Česku
Fotogalerie: Prvorepubliková vila na pražské Ořechovce prošla rekonstrukcí
Přečtěte si na TVarchitect.com:
Projekt Chateau Troja Residence získal ocenění v rámci Realitního projektu roku 2019