Roubenka z cedrového dřeva má výjimečné vlastnosti, a navíc je její stavba šetrná k přírodě
Velmi oblíbené jsou v dnešní době stavby ze dřeva. Jedná se o moderní trend, kdy se lidé stále častěji přibližují přírodě. Navíc tyto stavby dovedou být velmi ekonomické i ekologické. Dřevo bylo a je základním stavebním materiálem a díky moderním technologiím jeho obliba stále roste.
Vybrat si můžete mezi dřevostavbou, srubem či roubenkou. Velmi oblíbená je především roubenka, která je navíc velmi šetrná k přírodě. „Roubenka je jediná stavba, která přináší ekologii víc, než si bere. Klasická dřevostavba za sebou nechává ekologickou stopu, vyšší má pak zděná stavba, a pokud mluvíme o polystyrenu, tam je ta stopa ohromná. Roubenka je ale podle studií v nulových až mínusových hodnotách. Životní prostředí nijak nezatěžuje, říká Alan Karela ze společnosti Cedar Home.
Stavba se ale nehodí jen do lesa, dá se postavit i moderně. V dnešní době je spousta možností ve výběru novostavby ze dřeva. Moderní technologie nabízí nové konstrukční systémy a řešení, která značně usnadní výstavbu i následné užívání.
Vzhledem ke specifickým vlastnostem dřeva jsou roubené domy výborné pro zdravý způsob života a styl bydlení. Dřevo dýchá, uvolňuje kyslík do prostředí, v kterém žijí lidé, stará se o příjemné klima a vlhkost v místnostech v každém ročním období. Odbourává prach, což uvítají lidé, trpící alergiemi. Díky svým vlastnostem udržuje elektrostaticky neutrální prostředí s vyrovnaným mikroklimatem.
Výhodou samotné stavby ze dřeva je pak to, že se dá stavět po celý rok a doba výstavby trvá pouze několik týdnů. Postup stavby je bez mokrých procesů a technologických přestávek.
Roubenka z cedrového dřeva
Volba materiálu je naprosto klíčová, dřevo má tvarové změny v každém směru jiné. Například roubenka z červeného kanadského cedru od společnosti Cedar home má několik výhod. Jednou z nich je to, že se dům nemusí natírat, má lepší tepelně-izolační vlastnosti a jeho požární odolnost je dokonce větší než u běžných zděných staveb.
Červený cedr je velmi odolný vůči vlhkosti, hnilobě a napadení škůdci. Zároveň má perfektní rozměrovou stabilitu. Je to dřevo výjimečné krásy. Ve svém přirozeném neošetřeném stavu má nádhernou strukturu s příjemných odstínech. Navíc zůstává i po letech stále lehce aromatické.
Hrubá stavba sice vyjde vzhledem k materiálu dráž, nemusíte ale dělat vnitřní omítky a dům také nemusíte po letech znovu natírat, což je výhoda oproti stavbám z jiného druhu dřeva. Následná péče je tedy významně ekonomičtější.
Dřevo je přírodní surovina, obnovitelná, plně recyklovatelná a při rozumném hospodaření v podstatě nevyčerpatelná. K výrobě domu je zapotřebí mnohem méně energie než při použití ostatních stavebních materiálů. Produkované množství odpadu je minimální a jeho složení umožňuje další využití či recyklaci. To znamená nejen šetrnost k životnímu prostředí, ale i jeho ochranu. Žádné čekání, až stavba vyschne, nebo projde zimou. Navíc taková roubenka z kanadského cedru není napuštěna chemikáliemi, a tak je život v takovém domě opravdu zdravý.
Pokud o takové stavbě uvažujete, můžete navštívit vzorové domy, které se nacházejí v Dobříkově u Chocně (Pardubický kraj). Stavby si můžete projít a vše si reálně prohlédnout. Navíc pokud budete chtít, můžete zůstat déle v přilehlém Cedrovém penzionu.