Roubenky z cedrového dřeva nabízí zdravé a ekologické bydlení
Bezúdržbové, tvarově stálé a ten vzduch uvnitř! Jako v lese. Majitelé roubenek moc dobře vědí, proč se rozhodli pro takové bydlení. Společnosti, které se na tyto dřevostavby specializují si zase nemohou vynachválit, že lze stavět celoročně. Žádné čekání, až stavba vyschne, nebo projde zimou. Navíc taková roubenka z kanadského cedru není napuštěna chemikáliemi, a tak je život v takovém domě opravdu zdravý.
Bydlení v roubence je životní styl, který nabízí návrat k přírodním hodnotám. Co dům, to unikát, který dokonale zavozuje navozuje pocit útulného a příjemného domova.
„S volbou cedru na stavbu jsme udělali to nejlepší, co jsme mohli udělat, neboť dnes se nám toto rozhodnutí vrací neskutečně krásnou vůní tohoto dřeva uvnitř roubenky a krásou zabarvení dřeva. Spousta lidí, co jen tak prochází okolo, se zastaví a prohlíží si tuto roubenku a ti odvážnější i zaklepou a vyzvídají detaily,“ nemůžou si vynachválit roubenku Zdeněk a Simona z Klášterce nad Ohří.
Pro realizaci stavby si zvolili firmu CEDAR HOME, která staví domy z německého lepeného smrku, lepené borovice z Finska a z kanadského cedru. Díky speciálním softwarům a strojům mohou klientům nabídnout dům na míru, který dokonale zapadne na venkov i do městské zástavby. Zkrátka to, co ruční práce při stavbě klasických roubenek nabídnout nemůže.
„Každá dřevina se od sebe liší. Tento západní červený cedr měl nejlepší vlastnosti a je bezúdržbový. Většina domů, co stavíme, se vůbec nenatírá. V tomto domě prakticky žijete ve dřevě, které nikdy nedostalo chemické a impregnační zásahy, dýcháte přes čisté dřevo,“ vysvětluje výhody cedrového dřeva spolumajitel firmy CEDAR HOME Zbyněk Kraus.
Samé dobré vlastnosti
Dřevo pracuje s venkovním prostředím, uvnitř je tak vždy příjemné klima v každém ročním období. Alergici také jistě ocení, že dřevo pomáhá odbourávat prach. Cedru se vyhýbají také škůdci. Co se týče životnosti, tak můžeme říct, že několik roubených staveb z 16.století stojí dodnes. A to naši předci o nějakých ochranných prostředcích mohli jen snít.
Ze dřeva se dá stavět po celý rok a doba výstavby činí pouze několik týdnů a bez technologických přestávek. Cena domu se odvíjí od množství použitých kubíků dřeva. Aby firma splatila dluh přírodě, tak za každý kubík vysadí v Česku jeden strom. A to je fér. Za jeden průměrný dům to dělá zhruba 80 stromů.
O tom, jaké je to bydlet v takové roubence z kanadského cedru, se můžete přijít přesvědčit na vlastní oči v rámci Dne otevřených dřevostaveb, který se uskuteční 10. října od 10:00 do 17:00. Vzorový cedrový dům naleznete na adrese Dobříkov 23.