Růže jsou královnami květin, jejich krása ale není zadarmo, je potřeba o ně dostatečně pečovat
Chcete mít zahradu plnou romantických růží? Pak stačí dodržet pár základních pravidel při jejich výsadbě a pěstování. Výhoda růží je ta, že vyniknou jak na moderní zahradě, tak na té venkovské. Pěstovat je můžete ale i na balkonech. Nejlepší dobou pro vysazování růží je však podzim, protože pak mají růže celou zimu čas na tvorbu kořenů.
Pokud se budete o rostlinky správně starat, vydrží vám krásné až do prvních mrazíků, důležité je vybrat jim správné místo. Vybírat můžete z velkého množství druhů, barev i vůní.
UMÍSTĚNÍ
Růžím vyhovuje slunné a vzdušné stanoviště. Růže mají rády dobře propustnou, písčito-hlinitou, mírně vápenatou půdu bohatou na humus. Pozor ale na extrémy, moc sucha, čí příliš vláhy nemusí rostlinkám prospívat.
VÝSADBA
Výsadba je vhodná na podzim. Před umístěním do záhonu dejte růže do vodní lázně na 12 až 24. Vykopejte dostatečné jámy, do kterých budete vysazovat jednotlivé rostliny. Kořeny se nesmějí v díře, jakkoliv ohýbat. Místo štěpu by mělo být zhruba 3-5 cm pod půdou. Zeminu pevně upěchujte a pořádně zalijte.
Pnoucí růže byste měli vždy vysazovat podél nějaké opory. Velkokvěté růže zase od sebe usazujte 34-45 cm. Stromkové růže potřebují rozestupy 80-100 cm. Pnoucí růže by měly být vysazované alespoň 1-2 m od sebe.
Pamatujte, že růže koření poměrně hluboce, proto je potřeba dodat jim na začátek správné množství vody, ideálně plnou konvici přímo ke kořenům.
Ihned po výsadbě není potřeba růže hnojit. Začít můžete až v následujících letech, kdy bude do půdy potřeba doplnit základní prvky, jako jsou dusík, draslík, vápník, fosfor, železo či hořčík. Ideálně používejte hnojiva určená přímo pro růže.
Hnojte převážně v předjaří a poté v době, kdy se začínají na rostlině tvořit poupata.
STŘIH
Kromě vydatné zálivky je potřeba pravidelně odstřihávat odkvetlé květy a zvadlé listy. Víte, jak stříhat růže?
CHOROBY
Černá skvrnitost je houbová choroba, která napadá především listy a nové mladé výhony. Předcházet jí můžete tak, že budete růže zalévat jen ráno a přímo do půdy. Napadené listy odstraňujte. Padlí růžové je také houbová choroba, kdy se na listech objevuje bělavý až šedobílý povlak. I tady hledejte chybu v zalévání. Příčinou můžou být ale i teplotní výkyvy nebo příliš stísněný prostor.
Psali jsme také:
- Jaro zatím neodstartovalo, a tak je ta správní chvíle postarat se o růže
- Pár tipů, jak si v našich končinách vytvořit okrasnou zahradu v japonském stylu
- Zahrada v srpnu – co vše je potřeba udělat na zahradě před koncem prázdnin