Existují různé formy fondů investujících do nemovitostí. Může se jednat jak o podílové fondy, tak o fondy kvalifikovaných investorů. Obecně se dá říct, že investor se stává podílníkem, nebo akcionářem majetku, který fond za peníze jeho a dalších investorů nakoupí. Ti se pak dělí o zisky, jež zvyšují hodnotu jejich vložených prostředků a jsou následně reinvestovány.
Nemovitostní fondy tak představují zajímavou alternativu ke klasickým fondům, které spravují finanční aktiva. Poslední doba ukázala na relativně vysokou odolnost proti možným výkyvům trhu a vyšší míru jistoty dlouhodobého výnosu.
Většina otevřených nemovitostních fondů investuje hlavně do komerčních nemovitostí. Kupují se různé typy nemovitostí, jako jsou kancelářské budovy, hotely, zdravotní střediska nebo maloobchodní komplexy, které generují výnosy z příjmu z pronájmu a dalšího prodeje. Například rodinné domy jsou však také součástí portfolia některých nemovitostních fondů.
Některé fondy nakoupí nemovitosti a poté je dlouhodobě pronajímají, jiné se věnují výstavbě, jiné fondy zase realizují rychloobrátkový nákup a prodej nemovitostí.
Při investování do fondů je ale samozřejmě nutné počítat i s poplatky. U těch vstupních jsou standardem 2 až 4 procenta z investované částky. Výše výstupních poplatků pak záleží často na tom, jak dlouho investice trvá. Mohou být nulové, ovšem také v desítkách procent. Při kratším investičním horizontu je nutné také počítat s 15 procentní srážkovou daní. Jedná se většinou o první 3 roky.
Investice do nemovitostí tak můžete vložit i přesto, že nemáte na kontě desítky milionů. Nemusíte zbytečně podstupovat riziko jediné nemovitosti a riziko jediného segmentu trhu. Nemovitostní fond vám poskytne přístup na realitní trh. Můžete tak mít podíl třeba na multifunkční budově v centru Prahy, rezidenčním objektu na malém městě či na průmyslovém parku u dálnice. Investicí získáte podíl na různých typech nemovitostí, v různých regionech a městech, často i v různých státech.
Podle aktuálního průzkumu společnosti Broker Consulting má každý desátý Čech zkušenost s nemovitostními fondy. Šest procent z nich do nich aktuálně investuje. Většina lidí s nimi ale nemá prozatím zkušenost. O tom, jak fungují má vedle toho správné povědomí pouze necelá čtvrtina populace. Třicet pět procent lidí se například mylně domnívá, že se jedná o investici do koupě nových nemovitostí a jejich následného prodeje za vyšší cenu.
Rozhodně zhruba 23 procent respondentů v současné době zvažuje tento typ investice. Tři čtvrtiny z nich uvedly, že k tomu nejspíše využijí pomoci finančního konzultanta. Největší výhody spatřují budoucí investoři v ochraně finančních prostředků před inflací a ve stabilitě fondu. Pro pětinu lidí, kteří nechtějí investovat, jsou hlavní bariérou finanční důvody, nebo nedostatek informací. Toto zjištění koresponduje s tím, že ti, kdo takovou investici plánují, mají častěji vyšší vzdělání a vyšší příjem.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
V době inflace hodlá rekonstruovat dům či byt až třetina Čechů
Záliba Čechů v úpravách bydlení pokračuje i přes zvyšující se ceny energií a materiálů. Dokazují to čísla nejnovějšího průzkumu společnosti Broker Consulting. Podle něj 31% dotázaných Čechů plánuje úpravy svého stávajícího bydlení. K nejčastějším typům závazku českých domácností pak patří hypotéka na byt, či dům.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Pojištění hypotéky pro jistotu v nepříznivých časech – pojistí vás při pracovní neschopnosti i při ztrátě příjmu
Hypotéka je závazek mnohdy na celý život. Pokud vše probíhá v pořádku, může vám snadněji splnit sen o vlastním bydlení. Pokud ale nastanou komplikace v podobě výpadku příjmů, v takovém případě ručíte svým majetkem a nikdo nechce přijít o střechu nad hlavou. Základem je proto pojištění! Věděli jste například, že pojistit se lze nejen proti ztrátě příjmu kvůli výpovědi ze strany zaměstnavatele, ale i při výpovědi dohodou?
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Proč je důležité aktualizovat pojistku nemovitosti? Mnoho lidí to opomíjí!
Češi často opomíjejí aktualizaci pojištění nemovitosti. Představte si, že roky vzorně platíte pojištění, když pak ale skutečně potřebujete pomoc, pojistka na to nestačí. V takovém případě se jedná o podpojištění. Kvůli současné vysoké inflaci se tento problém týká čím dál většího množství smluv. Mít pojíštění majetku tedy nestačí, je potřeba ho také pravidelně aktualizovat!