Hypotéka představuje pro většinu lidí největší životní úvěr, mnohdy bývá jedinou cestou k vlastnímu bydlení. Úrokové sazby ovšem pokračují v růstu a podle nejnovějších informací sazba u nově poskytnutých hypoték v České republice v prosinci opět vzrostla na 5,98 procenta z listopadových 5,96 procenta.
Za celý rok 2022 poskytly banky a stavební spořitelny hypoteční úvěry v objemu 197 mld. Kč, z toho čistě nové úvěry bez refinancování činily 162 mld. Kč. Meziročně jde o propad kolem 60 %. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor, do kterého dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
„Hypoteční trh zažívá citelné ochlazení, o to více však zaznamenáváme zájem klientů o menší úvěry na rekonstrukci, které mohou stavební spořitelny poskytovat i na delší období, než je možné u tradičního spotřebitelského úvěru. To umožní více rozložit velikost měsíční splátky, a zvýšit tak dostupnost financí potřebných na energetické úspory vlastnického bydlení,“ uvádí Libor Vošický, předseda představenstva Stavební spořitelny České spořitelny a předseda Asociace českých stavebních spořitelen.
V závěru loňského roku banky a stavební spořitelny poskytly domácnostem hypotéky v celkovém objemu 7,8 mld. Kč. Ačkoli jde o nejvyšší hodnotu od srpna minulého roku, meziměsíční růst činil pouhých 6 % a ve srovnání s předešlými měsíci tak nejde o výraznější nárůst.
„Ani závěr minulého roku dle očekávání nepřinesl výraznější zlepšení aktivity na hypotečním trhu, objemy poskytnutých hypoték v posledních měsících roku 2022 tak byly nejslabší od začátku roku 2014, počty poskytnutých hypoték pak dokonce za posledních 20 let. Vzhledem k tomu, že většina faktorů za slabou poptávkou přetrvává, nelze pro nejbližší období čekat výraznější obrat k lepšímu,“ říká Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA.
Průměrná hypoteční sazba se v prosinci udržela mírně pod 6 %, nepatrně vzrostla 5,98 % z listopadových 5,96 %. Průměrná hypoteční sazba se tak nachází na nejvyšších úrovních za posledních dvacet let.
V praxi znamená každý jeden procentní bod zvýšení měsíční splátky u průměrné hypotéky zhruba o 1 500 Kč. Ve srovnání s dřívějšími lety, kdy sazba byla i dvouprocentní, to znamená nárůst měsíční splátky u průměrné hypotéky zhruba o 6 000 Kč.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Na realitním trhu se o slovo hlásí aukce a dražby
Jednou ze zajímavých možností, jak prodat nemovitost, se v poslední době stávají aukce. Řada realitních subjektů a makléřů začíná nemovitosti prodávat tímto způsobem a podle odhadů odborníků aukce pokryjí do tří let více než třetinu všech prodejů.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Jaký bude realitní rok 2023?
Letošní rok se stal pro mnohé realitní makléře časem velkých změn a překvapení. Už na začátku tohoto roku se realitní servery plnily neprodanými nemovitostmi, což ukázalo na to, že poptávka po vlastním bydlení nebude tak silná jako v letech předešlých. Podle odborníků bude i nadále realitní investiční trh ovlivňovat zvýšená inflace a nárůst úrokových sazeb, stabilizace se očekává v druhé polovině roku.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Vlastní, nebo nájemní bydlení?
Bydlení v pronájmu Češi berou většinou, jako něco neobvyklého a neekonomického. Většina chce bydlet ve svém, což při pohledu do minulosti zní vcelku nemožně. Doba však ukazuje, že pohled na věc se pomalu, ale jistě mění.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Češi jsou více opatrní vůči svým úsporám, pořízení nemovitosti ale stále považují za vhodnou investici
Lidé se v současné době více obávají o své úspory, a to především kvůli zvyšující se inflaci a nejistým geopolitickým událostem. Vyplývá to z průzkumu STEM/MARK, který si nechala zpracovat společnosti Skanska. Cílem bylo zjistit současný postoj Čechů k otázkám investování a pořízení vlastního bydlení v této době.