Vláda v uplynulém týdnu schválila novelu energetického zákona, která umožňuje vznik energetických komunit v Česku. V těchto společenstvích bude možné prostřednictvím distribuční sítě sdílet místně vyrobenou elektřinu.
Tato novela reaguje především na problémy energetického trhu u nás. Energetická společenství proto nyní budou moci snadno využívat obnovitelných zdrojů energie. Energetická společenství se tím pádem stávají novými účastníky trhu. Základem těchto společenství, která se stanou právnickou osobou, družstvem, nebo spolkem a budou registrována na Energetickém regulačním úřadu, bude společná výroba energie například solárními nebo větrnými elektrárnami a její následné sdílení mezi členy.
Pokud návrh dostane zelenou i v parlamentu, přinese do Česka takzvanou komunitní energetiku, tedy možnost sdílet energie mezi lidmi, obcemi a firmami. Návrh novely navazuje na předchozí změny energetického zákona. Jednou z nich je novela vyhlášky o pravidlech trhu s elektřinou, která umožňuje, aby energie například z fotovoltaické elektrárny byla využívána obyvateli bytových domů. Další novinkou je zvýšení limitu pro licenci na výrobu elektřiny, odbornou způsobilost a stavební povolení na 50 kilowattů.
V praxi to bude vypadat tak, že například fotovoltaické panely na úřadě vyrobí elektřinu, kterou instituce sama nespotřebuje, a tak přebytky pošle do místní školy. Lidé, kteří mají soláry na domě, pak budou moci posílat elektřinu třeba na své rekreační sídlo.
Energetická společenství jsou jednou z možností, jak se může aktivní spotřebitel zapojit do výroby elektřiny. Jedná se o propojení jednotlivých spotřebitelů a společnou investici do komunitní výrobny s podílem zisku.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Budoucnost fotovoltaiky pro bytové domy a komerční objekty
Velmi zásadní zlom přinesla do oblasti fotovoltaiky novela vyhlášky Energetického regulačního úřadu o Pravidlech trhu s elektřinou. Ta umožňuje jednoduše sdílet elektřinu vyrobenou ve společném zdroji elektřiny mezi jednotlivá odběrná místa bytového domu. Vyhláška tak pomůže překonat problémy, kterým bytové domy při instalaci decentrálních zdrojů čelily v porovnání s rodinnými domy.
Mohlo by vás zajímat
Materiály, technologie a konstrukce
Vlastníte komerční objekt a rozhodli jste se pro realizaci fotovoltaické elektrárny? Co vás čeká a co bude potřeba?
Náklady na energie jsou hlavně pro výrobní společnosti zásadní položkou v rozpočtu. Fotovoltaická elektrárna proto nabízí pro komerční subjekty obrovský potenciál.
Mohlo by vás zajímat
Materiály, technologie a konstrukce
Zvažujete fotovoltaickou elektrárnu na komerční objekt? Toto jsou parametry, které by vás měly zajímat
Fotovoltaická elektrárna se vyplatí v podstatě každé firmě, která má vlastní budovu. Obzvláště pak firmám s vysokou spotřebou elektřiny, nebo se zvýšenou spotřebou v letních měsících. Jaká jsou možná technologická řešení?
Mohlo by vás zajímat
Materiály, technologie a konstrukce
Fotovoltaická elektrárna pro malé podniky - kolik stojí, za kolik vyrobí elektřinu a jaká je návratnost?
Udržitelnost a obnovitelné zdroje jsou tématem, které stále více řeší také malé firmy. Zájem o úsporu, nebo dokonce energetickou soběstačnost mezi nimi neustále roste. Fotovoltaická elektrárna totiž dokáže vyrobit potřebnou elektřinu, a ušetřit tak většinu nákladů na energie. Navíc nároků na montáž se nemusí žádný majitel firmy obávat, vše je velmi rychlé a jednoduché. V našem videu se dozvíte vše potřebné a třeba i to, proč se malým firmám nevyplatí na technologie čerpat dotace.
Mohlo by vás zajímat
Materiály, technologie a konstrukce
Fotovoltaická elektrárna pro velké podniky - kolik stojí, za kolik vyrobí elektřinu a jaká je návratnost?
Poptávka po udržitelné energetice stále roste. Zájem o fotovoltaické elektrárny a další energetické investiční projekty pro komerční objekty se za poslední rok zněkolikanásobil hlavně kvůli růstu cen energií. Dobrou zprávou je, že aktuální dotační politika je k obnovitelným zdrojům energie více než štědrá.