Spousta z nás si ani neuvědomuje, kolik času trávíme zavřeni v budovách, ať už doma, v práci, či na nákupu. Může se to zdát jako klišé, ale zásadním faktorem je přísun čerstvého vzduchu! Jeho kvalitu zlepšíte správným větráním i optimálně řízeným automatickým systémem, tedy rekuperací!
Dlouhodobé pobývání ve špatném prostředí může způsobit celou řadu zdravotních problémů. Nevětrané místnosti a další škodliviny jako vlhkost, prach či plísně mohou být příčinou bolestí hlavy či respiračních onemocnění. Škodlivé prostředí pak může vést i k alergiím a astmatu. Klima s vysokou vlhkostí navíc představuje ideální prostředí k množení parazitů.
Pokud chcete mít doma zdravé prostředí, je potřeba pravidelně větrat a snižovat vlhkost. Dbejte také na časté praní lůžkovin a závěsů a vyhněte se umělým materiálům. Viry ničí také ultrafialové světlo, proto pouštějte do domácnosti co nejvíce slunečního svitu. V bytě udržujte teplotu kolem 20 až 22 °C a vlhkost na 40 až 60 %. Vhodné jsou také květiny, které ovlivňují klima v místnostech a zároveň mají vliv na hladinu oxidu uhličitého. Co se týká větrání, odborníci doporučují krátké a intenzivní větrání.
Rekuperace
Dostatku čerstvého vzduchu po celý rok snadno docílíte pomocí řízeného větrání s rekuperací, která při odvádění vzduchu využije jeho teplo na ohřívání toho nově přivedeného zvenku. Zároveň tím účinně zamezuje tepelným ztrátám. Vyhnete se tak i zbytečnému průvanu a nemusíte otevírat okna v mrazech či vedrech.
Rekuperace je zpětné získávání tepla ze vzduchu, který se odvádí z budovy. Zjednodušeně řečeno vydýchaný vzduch v rekuperační jednotce odevzdá své teplo přicházejícímu čerstvému vzduchu. Ohřátý čerstvý vzduch se potom dostává do místnosti. Rekuperátor si lze jednoduše představit jako výměník, přes který proudí přívodní a odvodní vzduch opačným směrem a každý svou cestou tak, aby se nepotkaly. Teplo si předají díky teplosměnné ploše, která je mezi těmito proudy vzduchu. Celý systém především v zimním období výrazně redukuje vlhkost. Jednotky jsou navíc vybaveny filtry, takže vám do domu nenalítá tolik prachu a škodlivin.
Kolem rekuperace se vznáší také několik mýtů. My jsme se na ty nejzásadnější za vás zeptali odborníků:
Rekuperace v domě neznamená, že si nemůžete otevřít okno
„Sice tak kvůli větrání dělat nemusíte, ale nic tím nepokazíte, otvírat okna je vhodné spíše při jednorázovém větrání,“ říká Lukáš Kupka z firmy Schiedel.
Pokud máte strach, že je rekuperační jednotka hlučná, tak jste na omylu
„Rekuperační jednotka není hlučná, hluk se pohybuje okolo 35dB, což je jako lednička. Navíc rekuperace nikdy nejede na plný výkon a pokud jednotku máte v technické místnosti, neuslyšíte vůbec nic,“ říká Kupka.
Lidé se také často bojí, že do interiéru se přes rekuperaci dostane zápach z venku. Ani to ovšem úplně neplatí.
„Rekuperační jednotka je osazena filtry, které zápachu zamezí,“ dodává Kupka.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Rekuperace vám zajistí zdravé bydlení s čerstvým vzduchem bez větrání
Energetické požadavky na dům jsou dnes mimořádně přísné. A budou už jen přísnější. Domy musí mít téměř nulovou spotřebu energie. Aby takovéto úrovně dosáhly, musí být nejen dobře izolované, ale i těsné. Právě těsnost novostaveb zapříčiňuje to, že do interiéru mnohdy neproudí čerstvý vzduch a prostředí uvnitř domu není příliš komfortní. Poradíme vám, jak si s tím poradit.
Mohlo by vás zajímat
Stavba
Schiedel nejsou jen krby a komíny, ale i rekuperace!
Energetické požadavky na dům jsou dnes velmi přísné. Stále se staví více těsnější a izolovanější domy. To má za následek to, že do domu se nedostane žádný čerstvý vzduch, a proto musí majitelé zvolit systém řízeného větrání, tedy rekuperaci.