Seznamte se s koloniálním stylem v bydlení. Zamilují si ho především cestovatelé a snílci
Koloniální styl v interiéru začal už v době zámořských expedicí. S dobýváním nových území do Evropy začaly vnikat znaky cizích kultur. Všechny oblasti umění si začaly osvojovat prvky z dalekých a exotických zemí. To se promítlo i v zařizování bydlení a zůstává to v mnohých domovech dodnes.
Současný koloniální styl v sobě skloubí dva hlavní prvky. Venkovský, prostý a lehce rustikální styl koloniální Severní Ameriky a luxusnější městský styl inspirovaný honosnými evropskými interiéry.
Charakteristickými znaky koloniálního stylu je masivní dřevěný nábytek z exotického dřeva, kůže a kovu. Paleta barev je spíše v matném provedení a v zemitých odstínech. Nábytek společně nemusí ladit, naopak je založený na výrazných solitérech.
Obývací pokoj
Pokud i vy máte chuť zařídit si domov v koloniálním stylu, zvolte koženou pohovku, dřevěný stůl a dominantní komodu zdobenou vyřezáváním. Všechen tento nábytek dokáže navodit takovou atmosféru, že si budete připadat jako v exotické zemi. Nejčastěji používané dřeviny, ze kterých se koloniální nábytek vyrábí jsou například týk, mahagon nebo mango. Z takového materiálu zvolte i doplňky jako truhlice či lavice. Pohovku vyberte takovou, která má výrazné čalounění zdobené okrasnými hřebíky a nýty.
Ložnice
Vneste kouzlo do své ložnice a pořiďte sem rustikální sekretář, tmavou skříň nebo dřevěnou postel s nebesy. Na poličky vystavte velké cestopisné knihy, nebo ty s exotickými fotografiemi.
Dekorace
Dekorace jsou u tohoto stylu velmi důležité. Pokud zařizujete koloniální interiér, zvolte dřevěné mísy, bambus nebo listy banánovníku. Ideální jsou pak stříbrné tepané mísy, lampy v exotickém stylu, keramické velké vázy a dřevěné globusy s historickými mapami. Lavice, pohovky a křesla ozdobte kůží, dekami s motivem zvířat a polštáři z přírodních materiálů. Do tohoto interiéru se také jako doplněk hodí tkané gobelíny, orientální koberce, vintage kufry, paravány, výrobky z látky zvané Toile a tapety s cizokrajnými motivy. Místnost mohou doplnit designové suvenýry z cest. Stěny je pak dobré doladit rustikálními zrcadly a fotografickou galerií vašich dobrodružných zážitků. Více reálnosti získá styl, pokud ho promícháte se soudobými materiály.
doplňky A LA MAISON
Pokud se vám tento styl líbí, ale úplně si v něm nedovedete představit běžný život, můžete ho uplatnit na terase či na chalupě. Mezi ostatními interiérovými styly se totiž jedná o styl „okrajový“. Lidé si většinou nechávají v tomto stylu zařizovat víkendová sídla. Využívá se také ve stylových hotelech v exotických destinací nebo ve vilách výstředních boháčů. Ti, kdo se pro něj rozhodnou patří většinou k osobnostem s vyhraněným vkusem. Často se pak stává stylem těch, kteří v některých exotických destinacích prožili více let nebo dokonce velkou část svého života.
Psali jsme také:
BOHO styl vás ohromí svou otevřeností, kde neexistují hranice
Industriální interiér nabízí velký otevřený prostor inspirovaný výrobní halou
Interiér štěstí aneb jak si zařídit interiér podle Feng Shui