Na většině zahrad aktuálně neleží sníh a nepanuje ani mráz. Ačkoli by se mohlo zdát, že teplo rostlinám nemůže škodit, opak je pravdou. Druhy pěstované u nás mají totiž geneticky dáno, že potřebují chladné období klidu. V teplé půdě se navíc stále množí patogenní organismy, jejichž aktivita se zpomaluje až pod čtyřmi stupni Celsia, kdy ustává i pohyb vody. Choroby mohou napadat některé druhy rostlin.
Zmiňovaní škůdci, kterým se v teplé zimě daří, mohou napadnout například česnek a cibuloviny, například ty tulipánové. Pozor také na ochranné vrstvy, které jste na zimu umístili k některým rostlinám. Pokud se totiž teploty pohybují nad nulou, vyplatí se izolaci dočasně odstranit, nebo alespoň umožnit lepší větrání. V kombinaci s vlhkem by mohl kryt podpořit rozvoj houbových chorob. Zvláště u druhů citlivých na zimní vlhkost, což se týká okrasných trav, trvalek, bylinek a skalniček. Je třeba hlídat, aby nebyly pod nasáklou textilií, či obalené plastovou fólií.
Jsou však situace, kdy je teplo vítané. Bezmrazé dny lze využít například k prořezu okrasných i ovocných dřevin. Teploty nad nulou také pomáhají se zakořeněním stromů vysazených pozdě na podzim. Výhodou teplé zimy je i to, že můžeme stále pracovat na zahradě. Například můžeme zakládat vysoké záhony, stavět suché zídky či bylinkové spirály. Teplá zima nahrává i některým stavebním pracím na zahradě. Připravovat můžete jak chodníčky, tak jámy pro jezírka.
V takové zimě nezapomínejte ani na ptáky, kteří jsou tou nejlepší biologickou ochranou proti mšicím a dalším savým škůdcům. Vyčistěte proto ptačí budky, které mnohdy slouží i jako noční útočiště.
Mohlo by vás zajímat
Zahrada
Založte si nový trávník. Je lepší klasický výsev, nebo travní koberec?
Budujete novou zahradu a nevíte, jak docílit krásného trávníku? V zásadě máte dvě možnosti. Buď položíte hotový koberec, nebo trávník vysejete. Každý způsob má své pro a proti. Záleží ale také na tom, kolik péče chcete novému trávníku věnovat.
Mohlo by vás zajímat
Zahrada
Zahrada jako od architekta svépomocí!
Chcete mít zahradu jako od zahradního architekta, ale bojíte se, že sami to nezvládnete? Pod dohledem odborné firmy si jistě vybudujete své venkovní království sami podle vašich představ. Zahradnictví Plzeň totiž nabízí novou službu, v rámci které vám odborníci poradí, co je pro vaši zahradu nejlepší a pomůžou vám s nejtěžšími úkoly. Výhodou je, že si k zahradě vytvoříte vztah a také hodně ušetříte.
Mohlo by vás zajímat
Exteriér
Proč pěstovat medonosné rostliny v našich zahradách?
Hmyzu ubývá, zahrádkáři ovšem dobře vědí, že bez včel by se nedočkali pořádné úrody – sklizeň ovoce i zeleniny je na nich závislá víc, než se zdá. Medonosné rostliny v zahradě poskytnou včelám, motýlům a dalšímu potřebnému hmyzu pastvu v období, kdy přestanou kvést ovocné dřeviny. Medonosné rostliny navíc udělají na vaší zahradě velkou parádu.