Srpen je jeden z nejoblíbenějších měsíců českých zahrádkářů. Krom toho, že vše dozrává, je stále potřeba pečlivě zalévat, a to i přes objevující se bouřky. Voda z nárazových lijáků se totiž často do země ani nevsákne. Srpen je také měsícem, kdy je poslední možnost ostříhat živý plot.
Také v srpnu platí, že je potřeba dodávat vaší zahradě dostatek vláhy. Především v tropických dnech. Pozor pak na prudké bouřkové deště, zpravidla rostliny nezavlaží ke kořenům, protože voda steče po povrchu a často se ani nevsákne. Vláhu v záhonech můžete zkontrolovat tak, že odhrábnete deset centimetrů svrchní zeminy, když pod ní najdete sucho, musíte zalévat.
Péče o váš trávník v horkých dnech představuje především zavlažování. Zhruba po polovině měsíce ale už přestaňte s hnojením dusíkatými hnojivy, aby se tráva pomalu začala chystat na zimu. Co se sekání týká, před zkracováním trávníku bychom měli znát aktuální předpověď počasí. Očekávají-li se velká vedra, nastavíme sekačku trochu výše, protože slunce by mohlo spálit nízko posekaný trávník. Po skončení velmi teplého a suchého počasí je vhodné starý trávník vylepšit, popřípadě založit nový.
V srpnu je poslední možnost, kdy můžete ostříhat živý plot a keře, aby mladé výhonky dozrály a nezničily je první mrazíky. Jehličnatým živým plotům zkraťte výhony a pokud je sucho, dopřejte jim vydatnou zálivku. Zaměřte se také na zmlazovací řez rododendronů.
Srpen je bohužel také měsíc, kdy se rychle množí nejrůznější škůdci. Proto zahradu pravidelně kontrolujte, v případě potřeby aplikujte postřik.
Pokud se chcete těšit z jarních květů, srpen je ideální na vysazování cibulovin. Sázejte cibulky sněženek, bledulek, kandíku psího zubu, šafránů, křehkých ocúnů či bramboříků.
Je také vhodná doba pro vysazení mladých jehličnanů s kořenovým balem, které přivážeme ke kolíku, aby nám je vítr nevyvrátil. Pokud je větší sucho, dostatečně velkou jámu nejdříve důkladně prolijte vodou. Na dno nasypte organické hnojivo v podobě kompostu a až poté nasypte vrstvu hlíny a teprve na ni položte samotný stromek.
Co ještě můžete na zahradě udělat:
- Na květinách odstraňte odkvetlé květy, aby nebránily rašení nových.
- Jiřiny a další vysoké podzimní květiny je potřeba svázat a ochránit je před větrem, který může v tomto měsíci zesílit.
- Je čas na řízkování pelargonií
- Trvalky po odkvětu oddělte a přesaďte.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Osvětlení zahrady potrhne atmosféru letních večerů
Osvětlení zahrady dodá letním večerům příjemnou atmosféru. Pokud se chystáte světla vybírat, nezapomeňte, že kromě estetické funkce by měla být i funkční a bezpečná. Pořídit si můžete reflektory, venkovní nástěnné a stropní osvětlení, vestavná světla, bodová osvětlení či soláry a sloupková světla.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Zabezpečený domov bez ohledu na to, kde jste
Chcete mít svůj domov a majetek zabezpečený, ať už jste v práci, či na dovolené? Řešením mohou být chytré domácí alarmy, které chrání všechny typy bydlení. Díky chytré detekci pohybu rozpoznají čtyřnohého mazlíčka od zloděje.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Zahradní kuchyň je letošním trendem, který ještě dlouhá léta přetrvá
Příprava pokrmů pod širým nebem má své kouzlo a je stále oblíbenější. Grilování a sezónní vaření na zahradě je navíc oblíbenou disciplínou mnoha Čechů. Mít takové místečko je sen každého majitele zahrádky. Můžete zde grilovat, vařit, pořádat oslavy a třeba se jen s knihou schovat před deštěm.