Stavby šetrné k životnímu prostředí představují budoucnost bydlení pro příští tisíciletí
Slovo udržitelnost v poslední době zaznívá všude kolem nás. Začali jsme přemýšlet o následcích našeho chování a snažíme se chovat více zodpovědně. Začali jsme se udržitelně oblékat, udržitelně jíst, zkrátka udržitelně žít. Nenastal ale i čas začít udržitelně bydlet.
O pojmu zelené bydlení jste už určitě slyšeli. Jedná se o žití ve stavbách, které jsou šetrné k životnímu prostředí, zachovávají maximální komfort svých obyvatel a mají být prototypem bydlení pro příští tisíciletí.
Právě v těchto dnech také developerská společnost Skanska předává poprvé nové byty včetně smlouvy na odběr zelené energie. Zatímco pro své stavební aktivity a komerční development využívá firma energii výhradně z obnovitelných zdrojů již od roku 2017, nynější nabídkou chce přispět i k udržitelnému bydlení. Noví vlastníci mohou nabídky využít ve třetí etapě projektu Port Karolína.
Zelená energie bude do budoucna standardem, který Skanska postupně zavede pro všechny nově předávané byty. „Provoz bytu má na životní prostředí výrazně větší dopad než samotná výstavba. Tímto krokem se snažíme nové vlastníky bytů navést na cestu k udržitelnějšímu užívání bytu. Výběrem jednoho dodavatele pro celý bytový dům chceme vše zjednodušit i zlevnit – novým obyvatelům stačí už pouze energii odebírat,“ uvádí Renata Vildomcová, ředitelka odboru komunikace a marketingu Skanska Reality.
Díky dohodě developera a dodavatele energií zákazníci získávají produkt se 100% podílem dodávky z obnovitelných zdrojů. Dalším benefitem pro zákazníky je smlouva bez jakýchkoliv závazků.
„Je důležité udržitelně stavět. Ještě důležitější je však udržitelně bydlet. Zatímco fáze stavění trvá zhruba dva roky, provoz budovy se do našeho životního prostředí odráží po desítky let. Máme spočítáno, že zatímco stavba budovy za sebou nechá asi pětiprocentní podíl na uhlíkové stopě, použité materiály více než třetinu, víc než polovinu ale vytváří provoz domu po dobu padesátiletého životního cyklu,“ dodává Renata Vildomcová.
Zda nový vlastník bytu u odběru zelené energie zůstane, závisí pouze na něm. Cena by v jeho rozhodování ale hrát roli nemusela – podle výpočtů developera se účet za zelenou energii pro dvoučlennou domácnost může lišit o nízké řády desítek korun měsíčně.
Česká část skandinávského developera Skanska je inovátorem v udržitelných řešeních. Jako první na našem rezidenčním trhu instalovala v bytovém domě Botanica K v Praze 5 systém hospodaření s tzv. šedou vodou, díky níž uživatelé domů uspoří až čtvrtinu spotřeby pitné vody. Od loňského roku také ve svých projektech pracuje rebetongem – betonem vyráběného na bázi patentu Skanska a ERC-Tech, který namísto cenného přírodního kameniva ze 100% využívá recyklát vyrobený ze stavební suti.
Port Karolína
Nedaleko centra Prahy na břehu řeky Vltavy v Karlíně najdete developerský projekt Port Karolína od Skanska Reality. Projekt nabídne ve 4 fázích celkově 580 nových bytů. Karlín je pro své obyvatele zajímavý i velmi dobrou dopravní dostupností a lokalitou, která je plná života a má svůj osobitý a působivý ráz. Vše je zde na dosah a přeci se zde dá bydlet v naprostém klidu oproštěném od ruchu města.
Psali jsme také:
- Developer Skanska Reality v projektech chrání životní prostředí šedou vodou
- Skanska Reality chce postavit sto bytů v centru Loděnice
- Developerské projekty - 4. díl - Port Karolína