Téma: dřevo starých stromů
Pan Robert Gross ze společnosti Wowood je specialista na zpracování starého dřeva, ze kterého posléze vyrábí unikátní kousky. Samotné využití starého dřeva má v Čechách čím dál tím větší tradici a že to opravdu stojí za, můžete vidět ve fotogalerii níže. :)
Pana Roberta jsme také nezapomněli vyzpovídat, jak taková práce se starým dřevem probíhá. Celý rozhovor najdete zde a pro malou ukázku pro vás máme i video.
S jak starým dřevem se dá pracovat?
,,Obecně vzato listnáče v našich zeměpisných šířkách se dožívají obvykle několika staletí. Rád bych zdůraznil, že chováme hlubokou úctu a obdiv k těmto bytostem, protože tak je opravdu vnímáme, jako živoucí a citlivé bytosti. Přesto jako každá živá bytost ani stromy nežijí věčně a když nastane jejich čas, padnou za oběť škůdcům, nepřízni počasí, anebo lidské činnosti, snažíme se zachránit jejich dřevo před nejčastějším osudem palivového dřeva a vytvořit něco, co přetrvá. Odpověď na vaši otázku tedy může znít, 200, 300, výjimečně i více let. Samostatnou kapitolu s až magickým nádechem pak tvoří takzvané subfosilní kmeny, jedná se o kmeny nejčastěji dubů uložené v říčních sedimentech. My máme to štěstí s tímto úžasným materiálem pracovat a momentálně připravujeme kolekci z obřího kmene, jehož stáří bylo učeno laboratoří ústavu jaderné fyziky akademie věd na 1300 let."
Odkud se bere materiál pro výrobu?
,,Jak jsem již naznačil v předchozí odpovědi, dřevo stromů se kterým pracujeme se zřídkakdy těží v rámci běžného lesního hospodaření. Častěji jsou tyto stromy káceny při realizaci dopravních, infrastrukturních, nebo vodních staveb. Našimi partnery jsou společnosti zabývající se touto činností, dále jsou to parky, arboreta, správy vodních toků a další instituce. Mezi naše oblíbené materiály patří také zbytky po těžbě, pařezy a vývraty, suroviny které jsou naprosto mimo hledáček tradičních truhlářů, nábytkářů, či zpracovatelů dřeva. Aby nedošlo k omylu, práce našich kolegů z oboru si velmi vážíme a nepřestáváme se od mnohých inspirovat a učit, pouze poukazuji na jisté rozdílnosti."
Čím se například liší práce se dřevem starých stromů od tradiční výroby?
,,Z mého pohledu v tradiční výrobě nábytku z masivního dřeva je dřevo materiálem, ze kterého tvoříte výrobek dle představ designéra, investora a máte li štěstí a vizi, pak i svých. Náš přístup se liší v tom, že na začátku je určitá volná představa a k ní hledáme nejvhodnější strom, kmen, desku, atd...často postupujeme opačným směrem, kdy už při prvním setkání se stromem vidíte co se vám nabízí a jak se prořezáváte dál kmenem, objevují se před vámi další obrazy. Odkrýváte vrstvu po vrstvě život stromu a dozvídáte se fascinující detaily příběhu, který se psal po staletí. Možná vás to překvapí, ale jsou to velmi hluboké a spirituální zážitky. Máme na skladě stovky částečně zpracovaných kmenů a já mám v hlavě jakousi kartotéku tvarů, obrazů, míst a příběhů...Z této databáze pak vybíráme s našimi klienty a partnery to, co nejvíce splňuje naše společné představy."
Jak dlouho trvá celý proces, než vytvoříte ze stromu finální výrobek?
,,Obvykle se jedná o roky, ale u zakázek je dřevo už připraveno a zákazníka vetšinou dlouhý proces vysychání mine. Je to způsobeno zejména tím, že dá se říct neexistuje klasický řetězec subdodavatelů a zpracovatelů materiálu, který pro naši výrobu potřebujeme. Bylo to pro nás trošku překvapení, když jsme se postupně seznamovali s detaily zpracování dřeva starých stromů a zjišťovali, že je nikdo neumí rozřezat, usušit, obrábět, atd. Pro nás to znamenalo pořídit technologii pořezu kmenů o průměru až dvou metrů, kterou jsme dovezli z Nového Zélandu. Postavit vlastní sušárnu, kdy šetrný proces sušení velkých desek je mnohonásobně delší, než u běžného řeziva a trvá běžně i šest měsíců. A nakonec kompletní truhlářskou dílnu, to vše se zaměřením na opravdu velké kusy dřeva. Vcelku se pak jedná o řemeslnou výrobu s velkým podílem ruční práce v kombinaci s klasickou truhlařinou, ale i nejmodernějším cnc obráběním. Jsme rádi, že si náš přístup získává oblibu a potkáváme se s lidmi, kteří rozumějí tomu, co děláme a cítí to podobně. Pro nás už se dávno naše práce stala až posedlostí a nepostradatelnou součástí života..."
Na celé téma připravujeme také nový inspirativní pořad. Více vám už brzy prozradíme zde na TVbydleni.cz nebo na našich sociálních sítích.
Autor: Lucie Kratochvílová, TVbydleni.cz