Trvalky a jejich význam v zahradě
Trvalky se dlouhodobě těší zájmu většiny zahradníků. Krásně kvetou, nádherně voní a v zahradě představují důležitý prvek. Navíc péče o ně je poměrně snadná. Ve správných podmínkách vydrží trvalky pěknou řádku let.
Trvalky se dlouhodobě těší zájmu většiny zahradníků. Krásně kvetou, nádherně voní a v zahradě představují důležitý prvek. Navíc péče o ně je poměrně snadná. Ve správných podmínkách vydrží trvalky pěknou řádku let. Navíc jim nevadí ani dlouhá letní sucha.
S postupně měnícím se klimatem se setkáváme i v našich podmínkách s dlouhodobými vysokými letními teplotami a sušším počasím. Proto není od věci si vybrat na zahradu rostliny, které nepotřebují tolik vláhy. Zasaďte trvalky, které jsou odolné, nenáročné na vláhu, dlouho kvetou a nepřidělají vám téměř žádnou práci.
Trvalky jsou rostliny, které žijí déle než dva roky. U většiny trvalek rostoucích v našich klimatických podmínkách odumírá na podzim nadzemní část a rostliny přezimují ve stadiu kořenů, oddenků, nebo pupenů.
„V zahradě můžou být sice stromy a keře, ale plocha se nám nebude nijak měnit. Díky trvalkám se naše zahrada bude v průběhu roku proměňovat. Možností výsadby je mnoho. Vytvořit můžeme například výsev trvalek do květinové louky, můžeme vysít letničky do letničkového záhonu, nebo můžeme vytvořit bezúdržbový záhon, který bude vaši zahradu zdobit po celý rok,“ říká Přemysl Písař ze Zahradnictví Plzeň.
Trvalkový záhon bude na svém místě po vícero let a měly by jej tvořit pečlivě vybrané druhy. „V trvalkové výsadbě je vhodné začít se skalničkami, které vykvétají brzy na jaře. Postupně volíme rostlinky, co kvetou v létě a poté zapojíme i podzimní trvalky, jako jsou například okrasné trávy,“ říká Přemysl Písař.
Výběr je poměrně velký. Ze skalniček jsou vhodné netřesky a rozchodníky. Z okrasných trvalek pak okrasné řebříčky, šanta modrá, mavuň červená, hvězdnice chlumní či třapatka srstnatá, z bylinek pak šalvěj, levandule, tymián, oregano nebo mateřídouška či léčivá echinacea. Chcete-li trochu exotiky, zkuste juku vláknitou. Na výběr je také velké množství ozdobných trav, například dochan psárkovitý či různé druhy ostřic. Z keřů jsou to potom tavolníky či dřišťály.
Trvalky se dlouhodobě těší zájmu většiny zahradníků. Krásně kvetou, nádherně voní a v zahradě představují důležitý prvek. Navíc péče o ně je poměrně snadná. Ve správných podmínkách vydrží trvalky pěknou řádku let.
Hmyzu ubývá, zahrádkáři ovšem dobře vědí, že bez včel by se nedočkali pořádné úrody – sklizeň ovoce i zeleniny je na nich závislá víc, než se zdá. Medonosné rostliny v zahradě poskytnou včelám, motýlům a dalšímu potřebnému hmyzu pastvu v období, kdy přestanou kvést ovocné dřeviny. Medonosné rostliny navíc udělají na vaší zahradě velkou parádu.
Asi se shodneme, že mít čerstvé bylinky po ruce na vlastní zahrádce je ideální nejen pro naše kulinářství. Čerstvé bylinky mají výraznou vůni i chuť a dokážou vhodně nahradit koření ze sáčku. Řada z nich navíc patří mezi léčivé. A to není vše, na naší zahrádce totiž taková bylinková zahrádka vypadá velmi krásně.