Tip: Jak na pokoj pro školáka? Velkou roli dnes hraje všestrannost
Za normálních okolností by děti chodily do školy, jenže letošní rok je trochu jiný. Místo toho, aby školák u stolu v pokojíku napsal domácí úkol a pak si šel hrát, stává se jeho útočiště náhradní učebnou. V jiných případech sedí dítě u jídelního stolu a rodiče na home office si tu a tam odskočí zahrát si chvilku na učitele. Kdy jindy se tedy vrhnout na úpravu pokoje, když ne teď.
I zaběhnutá denní rutina se může změnit lusknutím prstu. Místo ranního rituálu, kdy vypravíte dítě do školy, najednou řešíte, jak vše stíhat. Svoji práci, pomoct dítěti s úkoly a do toho ještě přemýšlet, nad dostatečným internetovým připojením, aby dítě mohlo sedět ve třídě alespoň virtuálně. Proto je na místě se zamyslet nad tím, co lze změnit, abychom prostory v bytě využili co nejvšestranněji.
Poznámky nejen na papíře
K domácí výuce i přípravě může pomoci i takový detail jako je tabule. Tu můžete mít buď na stojanu anebo ji přiděláte na zeď. Pak jsou tu také omyvatelné tapety a na trhu seženete i speciální nátěry, které jsou voděodolné a stačí je utřít navlhčeným hadrem. Takový nátěr se hodí nejen do dětského pokoje, ale třeba do kuchyně.
Slyšeli jste o tabulové barvě na stěnu? Dříve se tyto barvy používaly na klasické nástěnné tabule, dnes jsou však upravené tak, aby se daly nanášet přímo na stěnu. Na výběr je mnoho barev a nemusí se jednat o klasickou černou nebo zelenou. K dispozici jsou růžové i modré odstíny. Na takové stěny může pak malý školák psát křídami.
Nepodceňujte výběr stolu a židle
Každý pokoj by měl obsahovat malý koutek se psacím stolem a židlí. U děti je asi nejideálnější varianta rostoucí nábytek. Ten vám pomůže ušetřit náklady a zároveň drží krok s dítětem až takřka do puberty. Stejně tak je možné najít i rostoucí postele, u kterých jen přidáváte komponenty jako do stavebnice.
„Na trhu je spousta výrobců a systémů výškově nastavitelných a náklapěcích stolů, které dětem vydrží prakticky až do dospělosti. U nábytku je dobré, když jde o prvky, které lze snadno a levně měnit s tím, jak děti rostou a mění se jejich představy. Pokud například zvolíte neutrální korpusy skříní a postelí, tak ty můžete doplnit o dveře/čela postelí s výraznějšími barvami. I u šikovného vnitřního rozmístění šatních skříní můžete jednoduchým přeskládáním docílit toho, že bude vhodný jak pro děti, tak i dospívající dítě,“ říká architekt Lukáš Janout.
Důležité je také dbát na dostatek světla, pokud není pracovní stůl u okna, určitě se vyplatí pořídit stolní lampičku. Pokud to prostor dovoluje, využijte police a skříňky na ukládání školních pomůcek a sešitů.
Jaké volit barvy?
„Obecně si v dětském pokoji lze dovolit daleko více než ve zbytku interiéru. Děti mají rády živé a hravé barvy. Já sám se spíše kloním k jednoduššímu a čistšímu základnímu pojetí pokoje, který je pak doplněn o výraznější akcenty jako mohou být koberce, nástěnky, světla, povlečení, židle a podobně. Navíc další výraznou rovinu pokoje vytvoří vlastní dětské hračky, které samy o sobě barvami jen hrají,“ dodává architekt.
Podle designérů se styl v tomto ohledu až nijak dramaticky nemění. Stále mezi nejoblíbenější patří skandinávský styl, provence a vintage. Všechny tyto styly spojují světlé pastelové barvy. Takové se ostatně hodí i k výmalbě pokoje, protože navozují příjemnou a uklidňující atmosféru.