Tip: Správně zvolená vůně může povzbudit i navodit příjemnou atmosféru
Do kanceláří nebo domácí pracovny se podle odborníků hodí vůně citrusů, pokud chcete relaxovat, rozhodně sáhněte po levanduli nebo zeleném čaji. Jako afrodiziakum údajně zabírá aroma koření a vanilky. Každému ale nakonec voní něco jiného, a tak je zcela na vás, jak si provoníte svůj domov. Liší i jednotlivé výrobky, k mání jsou vonné difuzéry, svíčky nebo například katalytické lampy.
Zapálená svíčka navozuje atmosféru už sama o sobě a co teprve, když navíc i voní! Výběr je pak velmi pestrý, provonět si domov můžeme sladkým perníkem, medem, ovocem, dřevem a dokonce si na své mohou přijít i gurmáni, když si zapálí svíčku s vůní slaniny. Fantazii se opravdu meze nekladou.
Jaké jsou ty pravé svíčky?
U svíček může vonět už samotný materiál, ze kterého jsou vyrobené. Skoro na všech trzích můžete narazit na svíce z pravého včelího vosku, které voní po medu a vydrží i dlouho hořet. Mezi přírodní svíčky můžeme řadit i ty z palmového oleje. Kvalitní svíčky bývají vyráběné ručně s použitím různých esenciálních olejů, knot bývá většinou bavlněný. Svíčku obecně nemějte zapálenou celý den, pravidelně větrejte a zastřihujte knot, aby svíčka, jak se říká „nečadila“.
Aromalampy vs. difuzéry
Aromalampy jsou spolu s difuzéry další velmi oblíbenou cestou, jak si provonět domov. Samotné lampy fungují jednoduše, v horní části smícháte vodu s esenciálním olejem a dolů vložíte čajovou svíčku, díky hoření se voda s vůní odpařuje do interiéru. Použít také můžete i aromavosk.
Jako houby po dešti se na policích obchodů začaly objevovat aromadifuzéry. Jedná se malý flakonek s vonnou esencí, ze kterého koukají bambusové nebo ratanové tyčinky. Aroma se pak místností šíří v závislosti na proudění vzduchu a teplotě. Čím je v místnosti tepleji, tím více je vůně cítit. Obecně platí, že by difuzér měl mít někde v prostoru.
Katalytické lampy jako odstraňovač bakterií?
Provoní interiér a jsou zároveň i krásným doplňkem v domácnosti. Katalytické lampy byly patentovány už v 19. století ve Francii, kde byly používané k dezinfekci a čištění vzduchu v nemocnicích. Lampy ze vzduchu odstraňují až 99 procent bakterií a 96 procent plísní. Nezávislé testování potvrdilo, že likvidují běžné i domácí mikroorganismy.
Jak to funguje? Když to zkrátíme, tak zde dochází k chemické reakci k hoření bez plamene. Díky tomu se vzduch lépe vyčistí od nežádoucích pachů. Základem je kahan, který se zapálí na dvě minuty a poté sfoukne, samotná katalytická reakce pak pokračuje bez hoření. Pokud chcete jen vzduch pročistit, můžete sáhnout po neutrálních vůních. Kýženého efektu dosáhnete do půl hodiny.
Další varianty?
Určitě znáte vonné tyčinky, ty tvoří většinou bambusová stébla, aroma se uvolňuje po jejich zapálení. Jejich vůně je ale velmi intenzivní. Další variantou jsou takzvané potpourri, tedy sušené květy, které stačí nasypat do nějaké pěkné nádoby. Obdobně fungují i parfémované kameny.
Široký výběr kvalitních katalytických lamp můžete najít i například i společnosti À la Maison. Na jejich webu můžete navíc vybírat i ze široké škály aroma difuzérů, bytových sprejů nebo vonných sáčků do šatníků.
Doporučujeme:
Tip: Chcete omezit šíření bakterií v domácnosti? Zkuste antibakteriální kliky