Tip: Správný výběr osvětlení dokonale podtrhne váš interiér
Někdo výběr osvětlení možná až tolik neřeší. Na internetu pak najde líbivou, avšak levnou variantu designového lustru, ten ale kolikrát nevydrží tolik jako jiné výrobcem garantované výrobky. Pokud předěláváte byt nebo stavíte nový dům, dopředu si vše důkladně rozvrhněte a poraďte se s odborníky. Ve skutečnosti totiž správný výběr osvětlení utváří celkový vzhled interiéru i naši domácí pohodu.
Správný návrh osvětlení vám dokáže interiér neuvěřitelně proměnit. Dotváří celkový dojem, udává atmosféru i definuje prostor. Máte na zdi zajímavý obraz? Nasviť tě ho a dodejte na dramatičnosti. Možné je ledacos.
„Princip správného osvětlení začíná vždy na papíře. Podle dispozic interiéru si rozvrhnete světelné zóny. Začínáme většinou centrálním osvětlením, další zóny jsou lokální osvětlení a pak volíme doplňkové osvětlení,“ říká Lenka Marková ze společnosti Profi lighting.
Pokud zajdete za odborníky, určitě vám řeknou, že je vhodné sjednotit světelný zdroj s charakterem celého interiéru. Dáváte přednost rustikálnímu stylu? Pak volte žluté a teplé tóny okolo 2700 Kelvinů. Pokud máte rádi moderní styl, pak sáhněte po studenějším odstínu, ten se pohybuje v rozmezí 3000 až 4000 Kelvinů.
V moderně pojatém interiéru můžete volit odvážnější variatny
„Teplé světlo vás vlastně uklidňuje a vy u něj dokážete relaxovat. Bílé až modré světlo povzbuzuje a podporuje činnosti. Večer, než jdeme spát, tak bychom měli používat spíše to teplé žluté světlo až červené, protože neobsahuje modrou složku. Modrá složka zabraňuje tvorbě hormonu melatoninu, které podporuje spánek,“ dává tip Marková.
V praxi si to můžeme představit tak, že v ložnici převládá žluté osvětlení, v kuchyni nebo pracovně to bílé. Ale jak je to s osvětlením do koupelny? Zde se musíme řídit státními normami, které určují jaké světlo můžeme kam použít. V koupelnách se vše dělá na tři zóny.
„Zóna nula nám vymezuje prostor nad vanou nebo ve sprchovém koutu, kde je požadavek na vyšší krytí svítidla, to znamená, že tady musíme použít minimální krytí IP 67 a napětí 12V, to znamená bezpečnostní napětí. Zóna jedna nám platí do výšky 2,25 metru nad vanou nebo sprchovým koutem, kde je potřeba mít krytí svítidla IP 44 a zase bezpečnostní napětí 12V. Zóna dvě nám platí od výšky 2,25 metru do světlé výšky tří metrů, zde je nutné dodržet krytí svítidla IP 44, ale už můžeme mít napětí 230V,“ vysvětluje Lenka Marková.
Levná svítidla? Lákavá nabídka ale …
Kdo by to neznal. Hledáte inspiraci a zabloudíte na internetové stránky, kde za lákavou cenu nabízejí na první pohled designové a originální světlo. Jenže každá mince má dvě strany.
„V první řadě by se měl zájemce porovnat doporučený výkon neboli světelný tok toho světla, což většinou ty levné náhrady nesplňují. V druhé řadě je třeba se podívat na životnost LED čipů. LED čipy od renomovaných výrobců garantují životnost ve statisících hodinách, od „no name“ výrobců nemůžeme vůbec tu životnost garantovat,“ radí odbornice.
Doporučujeme:
Dopřejte bytu zdravé osvětlení
Hledáte nový byt? Podívejte se na přehled aktuálních projektů