Tip: Výhody a použití zátěžové dlažby
Zátěžová dlažba se většinou používá v exteriérech, na terasách, balkonech, či obložení okolo bazénu. Dále se také zátěžová dlažba používá v průmyslových prostorách jako podlaha v dílnách, výrobních závodech nebo prodejních plochách se zvýšenou zátěží. Zátěžové dlažby mají zpravidla tloušťku střepu 1,5-2cm. Tato tloušťka střepu zajišťuje dostatečnou pevnost jak pochozí, v případě suché pokládky do štěrku nebo na terče, tak v případě nalepení na betonový podklad kvalitním flexibilním lepidlem. Po této dlažbě se dá pohybovat těžkou technikou nebo na ni lze umístit těžké stroje.
V privátních prostorách se používá zátěžová dlažba nejčastěji ve formátu 60x60 cm nebo 60x120 cm v kombinaci suché pokládky do štěrkového lože a gumových nebo stavitelných terčů. V průmyslu se zátěžová dlažba používá z pravidla v menších formátech 10x10cm až 40x40 cm. Se snižující se uhlopříčkou dlaždice, výrazně stoupá její pevnost.
Důležitým aspektem pro zátěžovou dlažbu je také snadná čistitelnost. Tyto dlažby jsou vyrobeny ze slinuté keramiky, která má téměř nulovou nasákavost, vysokou tvrdost a pevnost (7-8 stupňů Mohsovy stupnice), ale jsou chemicky odolné běžně používaným chemikáliím k čištění nebo desinfekci. Z tohoto důvodu se dlaždice snadno čistí a lze je zatížit.
Podmínkou pro dlouhodobého zachování již zmíněných výhod zátěžových dlažeb je kvalitní a odborná pokládka. Při nedodržení správných technologických postupů při pokládce, hrozí, že dlažba nebude plnit funkci pro kterou je určena a časem bude poškozena nebo úplně zničena.
Zdroj: A-keramika.cz