Správná teplota v ložnici
Ideální teplota na spaní se pohybuje mezi 16–18 °C, maximálně 21 °C. V zimě teplotu v ložnici můžete regulovat jednoduše pomocí termostatické hlavice, případně můžete před spaním krátce přitopit klimatizací. V letních měsících se ale občas nevyhnete tomu, že v ložnici bude vedro. I v tomto případě můžete využít klimatizaci a místnost ochladit, účinější je ale teplo do ložnice vůbec nepustit. K tomu vám nejlépe poslouží venkovní stínění, například venkovní žaluzie nebo látkové rolety.
„Když ložnici přes den zatemníte předokenními žaluziemi světlé barvy, pustí do interiéru jen 3,7 % slunečního záření," vysvětluje Jan Gajdoš, produktový specialista stínící techniky NEVA.
Pokud se vám ložnice přesto prohřeje, před ulehnutím do postele otevřete okna v ložnici dokořán a pořádně vyvětrejte. Při zhasnutém světle můžete nechat okno otevřené celou noc. Pokud máte navíc sítě proti hmyzu, vyhnete se štípancům od komárů.
Udělejte si v ložnici tmu
Světelný smog může výrazně snížit kvalitu spánku. Setkáte se s ním nejčastěji ve městě, ale i na vesnici vám může pouliční lampa před okny ztížit usínání. Světla z ulice se jednoduše zbavíte tak, že ho odstíníte. Pokud nechcete dělat velké investice, stačí vám vnitřní závěsy nebo rolety. Pro větší komfort ale můžete sáhnout po venkovních žaluziích, které mnohem lépe zastíní a tmu v ložnici udrží i po východu slunce.
Kromě světelného smogu zvenčí si dejte pozor i na modré světlo v ložnici, které vyzařují spotřebiče. Vyhněte se před spaním například televizi nebo telefonům. Problematické jsou i pohotovostní diody, například u televizí, reproduktorů nebo routerů, které celou noc svítí nebo blikají a narušují váš spánek. V ložnici se ideálně zbavte veškeré elektroniky.
Kvalitní matrace
Matrace je v mnoha případech opomíjenou součástí naší postele. Někteří z nás při zařizování ložnice koukají především na vhodný design nábytku, ale často zapomínají na to, co je samotným srdcem postele. Obecně platí, že neexistuje univerzální řešení. Každý jsme jiný a stejně tak naše těla. Každému vyhovuje jiná tvrdost matrace. Pokud tedy začneme vybírat, nejlepší je rada odborníka. Spíše než do hypermarketů raději zajděte do studia zdravého spaní nebo jiné specializované prodejny.
Správný tvar polštáře
Úkolem polštáře je, aby vám při spánku vhodně podepřel páteř a při poloze na zádech a na boku udržel rovnou krční páteř v souladu s osou těla, a to bez tlakových bodů. Odborníci proto doporučují zohlednit několik zásadních faktorů, které mají na výběr správného polštáře vliv. Důležité ovšem je i správné používání polštáře. Polštář je totiž určen pro krční páteř a hlavu. Ramena by už měla být na matraci, je tedy chybou ležet rameny na polštáři.
Vytvořte z ložnice tichou místnost
Hluk může rušit váš spánek stejně jako světlo. Největším zdrojem hluku bývá rušná ulice, s tou vám pomohou odhlučňovací závěsy. Pokud máte sousedy, kteří dělají hluk i v pozdních hodinách, odlučněte ložnici pomocí akustických panelů nebo těžkého koberce.
Před spaním nepijte kofein
Minimálně pět hodin před spánkem omezte nápoje s kofeinem. To platí pro kávu, černý čaj i limonády. Zaměřte se také na to, co večeříte. Večeře by měla být lehce stravitelná, aby vaše tělo mohlo v noci odpočívat. Pozdní konzumace těžkých a tučných jídel vede k opakovanému probouzení a nekvalitnímu spánku.
Před spaním se pokuste vyčistit si hlavu a nepřemýšlet nad tím, co jste dnes nestihli udělat nebo co vás čeká zítra. Ctěte ložnici jako místo, kde je čas odpočívat a řešení problémů nechte na druhý den, kdy budete odpočatí.
Další důležité tipy pro správnou regeneraci těla najdete take v našem pořadu Zdravý spánek. Dozvíte se například jaká je vhodná poloha, jak vybrat kvalitní matraci či jak je možné protahovat páteř zatímco spíte.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Kvalitní spánek vám zajistí správný výběr polštáře
Spánek je neoddělitelnou součástí našeho života. Dobrý spánek je velmi důležitý pro regeneraci těla i pro paměť, ale jeho kvalita záleží na různých faktorech. Při výběru správného polštáře byste měli zohlednit hlavně věk uživatele, polohu, v které nejčastěji spíte, nebo případné zdravotní problémy. Správný polštář by měl držet hlavu při spánku ve správné poloze a poskytovat odpovídající pohodlí.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Spánek ovlivňuje myšlení i pozornost. K jeho lepší kvalitě mohou přispět i venkovní žaluzie
Mezi největší rušitele spánku patří hluk, světelný smog nebo špatná teplota v ložnici. Těchto nežádoucích podnětů se zbavíte například pomocí interiérových doplňků nebo venkovního stínění.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Jak bez klimatizace ochladíte svůj dům nebo byt?
Klimatizace je vysvobozením z nesnesitelného horka, ale má i alternativy. K ochlazení vašeho domova využijete okolní přírodu, větrání nebo venkovní stínění. Snížíte vnitřní teplotu, tyto metody chlazení jsou šetrné k přírodě i vašemu zdraví a ušetří vám náklady za energie.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Jak vybrat správnou matraci?
Jistě se všichni shodneme na tom, že spánek by měl být vždy kvalitní. Chybu dělá každý, kdo spánek pokládá za ztrátu času. Noční odpočinek nás nabíjí, a to se poté odráží nejen na naší náladě, ale především na zdraví. Lepší spánek závisí na mnoha faktorech, jedním z těch důležitějších je vhodná matrace.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Proč by matrace pro dítě neměla obsahovat paměťovou pěnu a jak zajistit kvalitní spánek vašim ratolestem?
Výběr správné matrace pro vaše dítě je velmi důležitý a neměli byste ho podceňovat. Kvalitní spánek se totiž odráží na zdravém vývoji dítěte, a především na pozdějším držení těla. Hodně malé děti tráví v postýlce většinu dne, proto by již od raného věku měly mít kvalitní matraci. Velmi důležitý je ale i výběr matrace pro teenagery. Vývoj páteře je u dětí různých věků velmi důležitý, proto vám poradíme, jak správně vybrat matraci pro naše ratolesti.