Živá zahrada je pro celkový chod přírody důležitá a nezastupitelná. Všechny prvky v zahradě by měly být ve vzájemné harmonii a rovnováze. Při volbě skladby druhů rostlin se nejprve zamysleme nad tím, co roste volně v okolí zahrady. Přednost bychom totiž měli dávat rostlinám, jejichž biotop je podobný naší lokalitě. Je tu totiž záruka, že budou růst v prostředí, které jim vyhovuje.
Jednou ze zásad živé zahrady je metoda organického hnojení. Vyvarujte se proto jakýchkoliv chemických přípravků, používejte organická hnojiva jako kompost, hnůj, biologické způsoby ochrany rostlin a pamatujte, že i plevel má v zahradě své místo, proto ho neničte tam, kde nepřekáží.
Na zahradě ponechte i místa s vysokou trávou. Nakrátko sekaný trávník je téměř mrtvý a například motýly na něj nenalákáte. Mají-li tráva a v ní rostoucí byliny možnost se vysemenit, promění vám trávník po čase v květnatou louku.
Vhodné je si v části zahrady udělat divoký koutek. Zde můžete pěstovat plazivé či popínavé keře jako ostružiny či břečťan a nechte vyrůst i kopřivy, které vám přilákají mnoho druhů motýlů. Hromada nařezaného dříví a kamení či starý mrtvý strom pak neuvěřitelně podpoří život na vaší zahradě.
Vysaďte si na zahradě ovocný strom, jednat se může i o zakrslé odrůdy. Přinesou vám úrodu a navíc přinesou potravu včelám a motýlům. To platí i o medonosných rostlinkách, kterých je na výběr nepřeberné množství.
Kupujte semínka a sazeničky rostlin nejlépe rovnou od místních zahradníků tak, abyste měli jistotu, že jde o místní druhy.
Každá živá zahrada by měla mít vodní prvek. Ten poslouží jako okrasa i jako pítko pro hmyz, ptáky a další drobné živočichy. Ať už se jedná o pítko, přírodní jezírko, potůček či koupací biotop, všechny tyto prvky zvlhčují mikroklima na zahradě.
Nezapomínejte ani na kameny. Kámen je přírodní materiál a v kombinaci s rostlinami působí velice vkusně a přirozeně. Je to prvek, který v zahradě přetrvá. Druhů a vlastností kamene je velké množství, ale každý se hodí pro jiné účely. Můžeme z něj vystavět zídky, skalky, ploty, pergoly. Větší kameny lze pak umístit jako solitér v prostoru. Kámen lze použít na dlažbu, nášlapy či schody.
Mohlo by vás zajímat
Exteriér
Proč pěstovat medonosné rostliny v našich zahradách?
Hmyzu ubývá, zahrádkáři ovšem dobře vědí, že bez včel by se nedočkali pořádné úrody – sklizeň ovoce i zeleniny je na nich závislá víc, než se zdá. Medonosné rostliny v zahradě poskytnou včelám, motýlům a dalšímu potřebnému hmyzu pastvu v období, kdy přestanou kvést ovocné dřeviny. Medonosné rostliny navíc udělají na vaší zahradě velkou parádu.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Co je to permakulturní zahrada a jak o ni pečovat?
Permakulturní pěstování má několik specifik. Za prvé se zcela obejde bez chemie a jiný je i způsob výsadby a skladba rostlin. Pokud takovou zahradu chcete mít i vy, rozhodně zapomeňte na vypleté řádky a pravidelné zalévání. Permakulturní přístup totiž pracuje se znalostí přirozených principů a napodobuje fungování přírody.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Architektem navržená zahrada s názvem „Lesní zahrada pro kamaráda“
Také už se nemůžete dočkat jara a už plánujete, jak letos zkrášlíte vaši zahradu? Pokud se chystáte vrhnout na razantnější zásahy, určitě je dobré k práci přizvat odborníka, nejlépe pak zahradního architekta. Ten vám poradí, kterým chybám se vyhnout, co všechno bychom měli předem zvážit a kde hledat inspiraci. Navíc poradí i s tím, co zvládneme vlastními silami a kdy je lépe nechat zásahy na něm. My jsme se na jednu zahradu nedaleko Prahy vydali s architektem Ferdinandem Lefflerem.