V kancelářích tráví někteří zaměstnanci mnohdy více času než doma. Proto se některé společnosti snaží svým lidem nabídnout ty nejlepší podmínky.
Většina českých společností považuje při rozhodování o prostorách, ve kterých bude působit, za důležitou přítomnost zelených prvků nebo certifikaci udržitelnosti. Vyplývá to z výzkumu studia Marani Architects ve spolupráci s agenturou Ipsos. Tři pětiny oslovených firem při výběru nových kanceláří kladou důraz na patřičnou certifikaci a více než polovina oslovených považuje investice do zelených budov za smysluplné.
Investice do zelených řešení má smysl podle 58 % z nich, naopak jen 17 % mělo za to, že jde o pouhou povinnost a zbytečný náklad navíc.
58 % dotazovaných rovněž uvedlo, že při hodnocení výběru nových kanceláří uplatňují interní kritéria na zelenou výstavbu. Zájem o pronájem prostor, jež byly navrženy s ohledem na udržitelné standardy, je poměrně vysoký (75 %) – a patrná je i ochota firem si za takovéto prostory připlatit. Nejvíce respondentů, 24 %, uvedlo, že by pro ně bylo přijatelné vynaložit až o 200 Kč na metr čtvereční více. Na druhou stranu 25 % respondentů by do pronájmu kanceláří s udržitelnou certifikací nebylo ochotno navíc investovat.
Mezi nejčastěji udržitelné prvky kanceláří uváděli respondenti například zajištění dostatku denního světla v interiérech, LED osvětlení, využití solární energie v provozu či řešení umožňující úsporné hospodaření s vodou či teplem. Zájem je také o inteligentní systémy umožňující monitorovat spotřebu energií nebo o dostupnost odpočinkových zón zkvalitňujících zkušenost zaměstnanců s využíváním prostor.
„Výsledky výzkumu dokládají, že mezi profesionály s příslušnou rozhodovací pravomocí je o udržitelné kanceláře velký zájem. Zelené prvky jsou vnímány coby ukazatele kvality
i zodpovědnosti vůči životnímu prostředí a širšímu společenství. Mám za to, že firmám v orientaci na udržitelné obchodní postupy, včetně otázky výběru vhodného budoucího sídla, pomůže i rámec pro environmentální a sociální správu a podnikové řízení zavedený v EU,“ říká Vincent Marani ze studia Marani Architects.
Těmto trendům se samozřejmě snaží přizpůsobit také developeři a architekti, kteří jdou cestou snižování uhlíkové stopy, například využívají méně náročné výrobní procesy stavebních materiálů či pracují s alternativními materiály.
„Pro nájemce, jejichž firemní kultura reflektuje téma udržitelnosti, jsou budovy se zelenou certifikací vyhledávanou volbou,“ doplňuje Vincent Marani. „Globálně působící mezinárodní společnosti pak kladou požadavky na to, aby jejich sídlo prošlo některým z mezinárodních schémat certifikace udržitelné výstavby – LEED či BREEAM – a dosáhlo co nejvyššího hodnocení. To je přirozeně velkou motivací pro developery, jelikož pokud jejich budovy nebudou kritériím udržitelnosti odpovídat, nenajdou pro ně nájemce. A totéž platí také pro nemovitosti na prodej. I realitní fondy vyžadují, aby budovy v jejich správě měly certifikaci LEED nebo BREEAM, protože pak budou mít záruku, že i v budoucnu se bude jednat o výnosná aktiva.“
Hledání nových cest, jak stavět zeleněji, dává architektům a developerům možnost vytvářet prostory, jež odráží priority zákazníků a zároveň splňují očekávání na poli environmentální a společenské odpovědnosti.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Zelená už nestačí, připravte se na éru modrozelené
Ploché střechy budov by v budoucnu mohly sloužit k akumulaci dešťové vody a jako zelené oázy měst.
Dopady globálního oteplování jsou v posledních letech vidět všude kolem nás. Na jedné straně svět trápí rostoucí letní teploty a s nimi spojené sucho, na druhé straně se stále častěji objevují silné přívalové deště, které způsobují mnoho škod, zejména ve městech a zastavěných oblastech. Města byla až dosud navrhována tak, aby dokázala co nejrychleji odvést veškerou dešťovou vodu do kanalizace a zlikvidovat ji. Protože však v důsledku klimatických změn hrozí, že do roku 2050 bude celosvětově ve městech vody nedostatek, hledají se způsoby, jak s dešťovou vodou hospodárně nakládat. Jednu z cest by mohly v budoucnu představovat modrozelené střechy, které snoubí výhody retenčních nádrží a zelených střech. A ta budoucnost už, zdá se, není tak daleko.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Administrativní budovy a chytré technologie. Jak moderní vychytávky ovlivňují pracovní prostředí?
Jen přibližně čtvrtina pražských administrativních budov má chytré technologie, které dokáží snížit náklady na energie. Toto téma je přitom pro nájemce kancelářských budov velmi aktuální vzhledem k rostoucím nákladům za energie. Chytré technologie umožňují spotřebu řídit a optimalizovat, navíc pozitivně ovlivňují i pohodu zaměstnanců v kancelářích.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Kvalitnější a menší kanceláře jsou trendem napříč Českem
Mnoho společností se v současné době snaží pro své zaměstnance vytvořit ideální pracovní podmínky. Pokud se řídí současnými trendy, jedná se o kreativní místo plné interakcí a setkávání. O tomto trendu svědčí i aktuální ročník soutěže Kancelář roku, která se letos konala již posedmé. Letos si ocenění odneslo deset vítězů. Přihlášky do soutěže posílaly nejen samotné soutěžící firmy, ale i architektonická studia.
Mohlo by vás zajímat
Rekonstrukce
Originální kanceláře inspirované hrou Minecraft. Podívejte se na novou sérii Stavba není sen 5 - Rekonstrukce kanceláří.
Již páté pokračování úspěšného seriálu Stavba není sen vám tentokrát detailně ukáže proměnu kancelářských prostor v Praze a nový směr přemýšlení nad pracovním prostředím. Uvidíte příběh, jak z běžných šedých kanceláří vznikne multifunkční pracovní prostor inspirovaný kreativní počítačovou hrou. Z původního jednoho patra vznikne probouráním o patro níže moderní mezonetová kancelář, která je architektonicky vymyšlena tak, aby mohla sloužit jako multimediální centrum včetně připojení kolegů ze zahraničních poboček. Zajímavé je, že přestavba byla zároveň pojata i jako teambuilding společnosti, která má pobočky po celém světě.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Design kanceláře podle moderních trendů
V kanceláři trávíme mnohdy více času než doma, to si uvědomují v současné době i společnosti a snaží se svým zaměstnancům nabídnout ty nejlepší podmínky. Světem také koluje pojem pracovní osamělost. Díky moderním technologiím a hygienické situaci jsme sice virtuálně přítomni na mnoha poradách denně, ale osobní kontakt chybí. Tomu se musejí přizpůsobit i společnosti a vytvořit pro zaměstnance přátelské místo plné interakcí a setkávání.