Technologie 3D tisku je již v Evropě odzkoušená. Nově se jedno takové komerční centrum otevřelo i v Praze. Určené je pro města, developery, architekty i veřejnost. Nabízí stavební prvky do interiérů i veřejného prostoru. Ve stavebnictví ušetří tištěné kusy desítky procent materiálu.
V pražských Štěrboholech bylo otevřeno Centrum komerčního 3D tisku pro stavebnictví. Robotické rameno zde za pomoci speciální cementové směsi, vyvinuté pro 3D tisk, zvládne ve velmi krátkém čase vytisknout až 12 metrů dlouhé a 3 metry široké stavební prvky.
Díky tomu, že 3D tisk nevyplňuje betonem celý objem tištěných předmětů a prvků, ale využívá ho jen na potřebných místech, je při stejné či vyšší pevnosti a odolnosti možné ušetřit desítky procent materiálu. Tištěné prvky jako schodiště nebo opěrné zdi navíc dokážou oproti monolitickým stavbám ušetřit až 80 % práce v místě výstavby a tím zrychlit celý proces až o 60 %. Technologie 3D tisku pro stavebnictví zajišťuje společnost Weber.
„Technologie 3D tisku je dnes ve stavebnictví již prověřená na více projektech v Evropě. Ukazuje se, že zadavatelům i realizačním firmám šetří významné množství času, nákladů i sekundárního odpadu. Navíc architektům přináší novou tvůrčí svobodu. To, co by za použití tradičních postupů bylo téměř nemožné realizovat, zvládne 3D tisk během několika hodin,“ říká Robert Kazda, ředitel Weberu.
3D tisk se ve světě běžně používá pro rozmanité projekty. Tisknou se drobné stavební prvky, velké konstrukce a významnou roli hraje tato technologie i ve výstavbě infrastruktury. Například v Nizozemí se tisknou opěrné zdi pro parky a k zastávkám hromadné dopravy, opěrné stěny bazénů, kanalizační šachty, propustky či exteriérová schodiště.
Využití 3D technologie ve stavebnictví může přispět nejen ke zrychlení a zefektivnění procesu výstavby, ale také k udržitelnosti. Díky projektové dokumentaci totiž technologické firmy přesně ví, jak udělat konstrukci stabilní a vyváženou, a přitom optimalizovat množství stavebního materiálu.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
První český 3D tištěný dům z betonu je na světě
V Českých Budějovicích vznikl první český 3D tištěný dům z betonu. Tisk domu PRVOK od Buřinky trval celkem 22 hodin včetně vnitřních příček a bylo na něj potřeba 17 tun betonové směsi. Nyní beton tvrdne, probíhá kompletace a poté dům čeká převoz do Prahy. Na konci prázdnin ho budete moct vidět na Střeleckém ostrově.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Fotogalerie: interiér a vybavení prvního 3D tištěného domu
První 3D tištěný dům v České republice je zajímavý zvenku i zevnitř. Prvok od Buřinky se kromě vytištěných betonových stěn pyšní i unikátním interiérem. Moderní nábytek na míru z kvalitních materiálů, chytré technologie, skvělé využití prostoru a inspirace organickým světem spoluvytváří udržitelné a zároveň esteticky příjemné bydlení.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Dostupnější a levnější bydlení přinese 3D tisk domů
S postupně se zdokonalující technologií 3D tisku se začíná vize života v domcích vytištěných na počkání měnit v realitu. V příštích několika letech bude trojrozměrný tisk z betonu žádanější. Takové budování domů ušetří čas i pracovní sílu.