Jak se starat o vánoční hvězdu
Vánoční hvězda je stálicí svátků. Bez této květiny by to nebyly ty pravé Vánoce. Ani poté, co rostlina odkvete, se s ní nemusíte rozloučit. Máme pro vás několik rad, jak vám rostlinka vydrží i do příštích Vánoc.
Vánoční kaktus jen hned po vánoční hvězdě, tedy Pryšci nádherném, druhou nejoblíbenější rostlinou v českých domácnostech, která je neodmyslitelně spjata s těmito zimními svátky. Tato velmi atraktivní pokojová květina vám ale doma udělá velkou parádu po celý rok, stačí jí dát jen správnou péči!
Vánoční kaktus si můžete v obchodech pořídit i pod názvy Epiphyllum nebo Zygocactus. I přes to, že v mnohých domácnostech zdobí jeho květy parapety v době Vánoc, stejně jako vánoční hvězda, pochází kaktus z teplých krajin. Nádherně kvetoucí a poměrně nenáročná pokojová rostlina má původ ve Střední a Jižní Americe a je velmi atraktivní i v době, kdy nekvete. Tradiční barvou květů je červenofialová, existují ale i druhy bílé, žluté či růžové.
Pokud vaše rostlina má v této době již vykvetlé trubkovité květy, je to známka, že se o ni dobře staráte. Země původu vlastně předurčují nároky tohoto typu kaktusu na pěstování. Jedná se především o teplotu, vlhkost a dobu denního světla. V pralesích je doba osvitu poměrně krátká, a tak se vánoční kaktus řadí mezi takzvané krátkodenní rostliny. Stačí mu tedy méně než dvanáct hodin světla, proto se také probouzí ke květu až na podzim, kdy se u nás dny začínají krátit. Pozor ale na přímé slunce, to rostlince nedělá dobře. Vhodný je tedy parapet na severní straně.
Aby vám kaktus vykvetl, nechte ho raději v chladné místnosti do 18 stupňů celsia. Jakmile teplota překročí dvacet dva stupňů, bude sice kaktus výborně růst, ale květů se nedočkáte. Na chladném místě nechte květinu až do vývinu poupat. Pokud ji totiž přenesete do tepla dříve, začnou se poupata rychle rozvíjet a květy budou v teple brzo uvadat.
Vánoční kaktus má raději vlhčí vzduch. V místech, kde je sucho, poupata opadávají. Dalším důležitým faktorem úspěchu je dobře časovaná zálivka. V době růstu, což je od března do července, vyžaduje pravidelnou střední zálivku. Tak od poloviny srpna zalévání snižujte, a to až do období, kdy se začnou vytvářet poupata. V tuto chvíli nastane čas, kdy se zase vraťte k normálnímu přísunu vody.
Jakmile kaktus po Vánocích shodí své květy, dopřejte mu opět místo v chladu až do jara. V létě ho pak můžete umístit třeba na balkon či terasu. Stále ale pozor na přímé slunce.
Tato květina prospívá dobře i bez hnojení. Rostlině vyhovují rašeliny, listovka, či pařeništní zemina. Vánoční kaktus přesazujte jen jednou za čtyři roky, a to ve chvíli, kdy se nevejde do původního květináče. Nejvhodnější to je počátkem března, než začne vegetativní období.
Vánoční hvězda je stálicí svátků. Bez této květiny by to nebyly ty pravé Vánoce. Ani poté, co rostlina odkvete, se s ní nemusíte rozloučit. Máme pro vás několik rad, jak vám rostlinka vydrží i do příštích Vánoc.
Advent je za dveřmi, pokud si chcete do svého domu přinést poklidnou vánoční atmosféru, která vám zpříjemní společné chvíle s rodinou, zaměřte se kromě dekorací i na interiérové vůně. Možností je mnoho, od svíček, difuzérů a tyčinek až po katalytické lampy a vonné oleje.
Vánoce jsou sice celé o zimě a sněhu, kdo by si ale nechtěl parapet ozdobit krásnými živými květy. Nejvhodnější jsou k tomuto účelu cibuloviny, které nejen že vypadají krásně a dají se kombinovat s vánočními motivy, ale také si je můžete sami vypěstovat. Právě teď je ten správný čas!